poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

CUMHURİYET   HAİNLERİ

Atilla Sezener

18-03-2020

Aşağıda Cumhuriyetimizi içine sindiremeyen, ilan edilmemesi için çeşitli tertipler yapan, Padişahlık ve Halifelik sevdalısı bir kesimi Türkiye’yi işgale kalkışan Yunanlılarla işbirliğinde bulunanlarla, Türklerin tarihinde bize en çok zarar veren millet olan İngilizlerin kuklalığını yapan hainlerden mini birkaç demet bulacaksınız.

Yalnız bir noktayı hemen aydınlatmam gerekiyor. Bu aymazlardan bir kısmı sonradan gerçekleri yakalayacak akıl, zeka ve tecrübeye kavuşunca doğru yola gelmişlerdir. Onların kim olduğunu isimleri görünce ve Lozan Barış Antlaşmasına giden kafilenin üyelerini tanıyınca saptayacaksınız.

“ 9 Eylül 1922 de İzmir kurtulunca 1. Ordu Komutanı Nurettin Paşa 18-45 yaş arasındaki Rumları yakalatıp onarım ve enkaz kaldırma işleri için işçi taburlarında toplamıştı. Çünkü Yunanlılar kaçarken yolları üzerindeki köyleri, kasabaları, şehirleri ve binlerce camiyi yakıp yıkmış, halka çok acı çektirmişlerdi. Bağları sökmüş, incirlikleri, zeytinlikleri ateşe vermiş, hayvanları öldürmüşlerdi. Becerebilseler, Türklere yar olmasın diye kara toprağı yakacaklardı.

Evi yanmış, yıkılmış yüz binlerce Türk açıktaydı. Ama aç değillerdi. Çünkü “olanın olmayana borcu var” töresince elinde bir dilim ekmek olan, komşusuyla paylaşıyor, felaket böyle yumuşatılıyordu.”

Yunanlılarla birlikte kaçan birçok işbirlikçi vardı. Örneğin İzmir Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa, Manisa Mutasarrıfı Hüsnü (takma adı Hüsnüyadis), Uşak Belediye Başkanı Hulusi, Afyon Mutasarrıfı Sabit, Kütahya Mutasarrıfı Hoca Rasihzade İbrahim gibi.

Ordularımızın İstanbul’a girişi üzerine İngilizlerin kucağına sığınanlardan bir demet: Eski Şeyhülislam işbirlikçi Mustafa Sabri, “Yunan ordusunun başarısı için dua edilmesini” isteyen Adliye Nazırı (Bakanı) Ali Rüştü Efendi, Okul kitaplarında Türk sözcüğünün kullanılmasını yasaklayan Maarif Nazırı Fahrettin Bey, Sevr’i imzalayan filozof Rıza Tevfik, her karanlık işte parmakları bulunan Ayan’dan (Senatör) Vasfi Hoca ile Konyalı Zeynel Abidin efendi, İngilizci Hürriyet ve İtilaf Partisi Başkanı Albay Sadık Bey, bu partinin bütün yöneticileri, İzmir’i Yunanlılara teslim eden Kolordu Komutanı Ali Nadir Paşa, İstanbul eski Emniyet Müdürü Arnavut Tahsin, Refik Halit Karay, Refi Cevat Ulunay, Mevlanazade Rifat, v.s… Ayrıca dünyadan habersizliklerinin asla farkında olmayan bir kısım yarım akıllının aklamak istediği Padişah Vahdettin..

Görüyorsunuz, bu ülkeye zarar verenler unutulmuyor ve nesilden nesile aktarılıyor.

Şimdi de Lozan’a giden ilk heyeti tanıyalım ve selamlayalım: Delegeler. İsmet Paşa, Rıza Nur, Hasan Saka. danışmanlar ve uzmanlar: Muhtar Çilli, Veli Saltık, Zühtü Tiğrel, Zekai Apaydın, Celal Bayar, Münir Ertegün, Şefik Başman, Seniyettin Başak, Şevket Doruker, Tevfik Bıyıklıoğlu, Tahir Taner, Nusret Metya, Hikmet Bayur, Zühtü İnhan, Fuat Ağralı, Mustafa Şeref Özkan, Şükrü Kaya, Hamit Hasancan, Hayim Naum (daha sonra Baha bey, Maliye eski Nazırı Cavit bey) . Basın Danışmanları: Ruşen Eşref Ünaydın, Yahya Kemal Beyatlı. Genel Sekreter: Reşit Saffet Atabinen. Tercüman ve Kâtipler: Hüseyin Pektaş, Ali Türkgeldi, Mehmetali Balin, Cevat Açıkalın, Saffet Sav, Süleyman Saip Kıran, Rifat, Dr.Nihat Reşat Belger, . İsmet Paşanın yaverleri: Bn.Atıf Esenbel, Bn. Sabri bey.

Bu kurula bir de on askerden oluşan koruma ekibi eşlik ediyordu.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CUMHURİYET   HAİNLERİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları