etiler poyrazoğlu otomotiv
23 Eylül 2019 Pazartesi

Çocuklarla oyun oynamanın önemi

Tuğba ARSLAN

03-04-2019

Merhaba Sevgili okurlarım,

Geçen hafta ilk olarak Çocuk Gelişimi ve Eğitimi hakkında kısaca tanımımla başlayıp 0-5 yaş çocuklarımızın gelişimi ile ilgili düşüncelerimden bahsetmiştim. Bugünkü yazımı Çocuklarla oyun oynamanın öneminden bahsedeceğim. Çocuklar duygularını ve düşüncelerini paylaşmak istesede bunu nasıl yapacaklarını bilmediklerinden dolayı dile getirmekten kaçınırlar. O yüzden aslında OYUN çocukların iletişim aracıdır. Çocuk, karşısındaki kişi ile duygularını ve düşüncelerini direk olarak paylaşmak yerine bunu oyunlardaki oyun şekliyle, tavrıyla, kullandığı dille, dramatizasyonla veya taklit yoluyla aktarmayı tercih eder. Çocuklarda öğrenme, ilk olarak model alarak taklit etme ile oluşur.

Çocuklara zaman ayırıp onlara hayal dünyalarıyla keyifli bir şekilde oyun kurmalarına ve yaşadıkları zorluklarla baş edebilmeyi de yine oyun esnasında kendilerinin keşfetmelerine fırsat verilmeli diye düşünüyorum. Çocuğa zaman ayırırken oyun içerisinde onu motive etmek önemlidir. Motive etmek özgüvenlerinin arttıracak, daha cesur ve kendinden emin bireyler olmalarını sağlayacaktır. Oyun aynı zamanda çocuğa yaşanan sorun ile ilgili çözüm yolu üretme fırsatı verir. Bununla birlikte kendi duygularının farkına varır, sonra da başkalarının neler hissetmiş olabileceğini anlar. Oyun sayesinde neden sonuç ilişkisini gözlemleyen çocuk, sergilediği davranışın nelere yol açabileceğini ve karşısındakine ne hissettirebileceğini anlayabilir.

Oyunu kurabilmek, kimin başlayacağı konusunda karar verebilmek, kuralları baştan birlikte belirlemek, çocukla iş birliğini sağlarken; ona söz hakkı tanındığı ve ortak bir başlangıç yapıldığı mesajını da verecektir. Oyun oynamak için heyecanlı ve istekli olduğunuzu göstermeyi de unutmayalım.

Çocukların oynadıkları oyunlar ve seçtikleri oyuncaklar ileride seçecekleri meslekleri hakkında ipuçları verdiği yönünde düşüncelerim var. Örneğin; bir müzik aletiyle oynayan bir çocuğun duygusal özellikler taşıdığı, Aynı şekilde, küp bloklar veoyun hamuruyla oynamaktan hoşlanan bir çocuğun; görsel, mantıksal, matematiksel ve bedensel zeka gelişimi açısından ileride seçeceği meslek dalları mimarlık, ressam, gibi sanatsal ve çizimsel kabiliyete dayanan iş bölümleri olabilir.Buna göre; topla oynayan bir çocuk için de bedensel, sosyal-iletişim ve görsel zekasının gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır diye düşünüyorum.

Haftaya tekrar buluşmak dileğiyle esen kalın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çocuklarla oyun oynamanın önemi
Tuğba ARSLAN - Diğer Yazıları
Bütün Tuğba ARSLAN Yazıları