poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

ÇOCUĞUNUZ İÇİN DOĞRU BESLENME ÖNERİLERİ

Gülnur PÜRDİK

07-09-2019

Büyümenin hızlı olduğu okul çağı dönemi, 6-11 yaş grubu çocukların evde, okulda, dışarıda yaşam boyu sürdürebilecek tüm doğru veya yanlış davranışları kazanabileceği bir süreçtir. Gelişme çağında yetersiz ve dengesiz beslenen çocuk özellikle mevsim geçişine denk gelen okulların açılışının ilk haftalarında hastalıklara karşı daha dirençsiz hale gelir. Bu çağdaki çocukların günlerinin büyük bir kısmı okul ortamında geçiyor. Bunun için aileler, okul yönetiminin beslenmeye verdiği önem derecesi, beslenme sorunlarının görülme sıklığını belirlemektedir.

Çocukların okul başarısını etkileyen faktörler arasında yeterli ve dengeli beslenme başroldedir. Yapılan bir araştırmaya göre kahvaltı yapmadan okula giden çocuklarda, kahvaltı yapanlara göre hareketsiz, derse ilgisiz, konsantrasyon güçlüğü ve zor öğrenmelerinden kaynaklı başarı düzeyinin düşük olduğu görülmüştür.

Okul çocukları biyolojik olarak devamlı değişim halinde oldukları için özellikle fazla kilolu çocuklarda, anne ve babaların kendi yetişkin metabolizmaları gibi düşünmeyip beslenmede kısıtlamalara gitmemeli ve uzman desteği almalıdır.

Okul çağındaki çocuğun beslenme alışkanlıkları, daha öncesinden ailenin beslenme davranışları çerçevesinde oluşur. Ve bu dönemlerde kazanılan davranışlar zor değişir.

Nasıl önlemler alınabilir?

• Çalışan anne ve babalar, çocuklarınız hangi yaşta olursa olsun, okulda beslenmesini kontrol edemediğiniz için eve geldiklerinde mutlaka hazır yemekleri bulundurmalıdır.

• Çoğunlukla karşılaştığımız televizyon ve bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren oyun çağındaki çocukları, 1 saatten fazla hareketsizliğe alıştırmamalıyız ki şişmanlığı önleyebilelim.

• Beslenme çantası hazırlamak; içeriğinde ev yapımı sebzeli börek, kek ve tostunun olduğu, hava şartlarına dayanıklılığı açısından kaşar peynir, ev yapımı salçalı ekmek, süt veya taze sıkılmış meyve suyu, salatalık, domates, havuç gibi özellikle sevdiği sebzelerden oluşan besinlere yer vermek, beslenme çantasının gittiği gibi geri gelmemesi son derece önemlidir. Tüketmekten mutlu olmadığı besinlerin yer alması çocuklarınızı yanlış tercihlere yöneltir.

• Öğretmenlerin getirilen yiyeceklerin yenmesi konusunda çocukları motive etmesi veya okul firma üzerinden yemek çıkartılıyor ise gerek okul yönetimi gerek velilerin menü planlamasının, besin çeşitliliğinin denetlenmesi çocukların yeterli beslenerek gelişimine katkı sağlar.

• Çocuklar ara öğün yapma alışkanlığı kazandırılarak okulda kalma süresine göre günlük ara öğünlerinin bir veya ikisine beslenme çantasında yer veriniz. Çocuklar her gün aynı şeyi yemekten sıkılırlar, bu sebeple farklı besin grupları ve uyumu yakalayın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇOCUĞUNUZ İÇİN DOĞRU BESLENME ÖNERİLERİ
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları