poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

CİHATÇILAR 2

Ufuk GÖKMEN

03-08-2017


Son yıllarda ortaya çıkan ve Müslümanlık adına savaştığını söyleyen meczuplar hakkındaki yazımıza devam edelim. İlk yazıda kendini cihatçı olarak tanımlayanların aslen başka güçler tarafından kullanıldıklarını anlatmıştım.

Yakın coğrafyamızda meydana gelen olaylar ışığında incelendiğimizde; başlangıçta marjinal bölgesel aktörler olarak ortaya çıkan örgütlerin, günümüzde çok etkili saldırı gücü olarak kullanıldıklarını görüyoruz.

El Kaide terör örgütü söz konusu cihatçı yapılanmasının ilk somut örneğidir.

Afganistan'da SSCB tarafından yapılan işgale karşı Mücahit adı altında dünyanın her yerinden gelen savaşçılar Kızılordu'yu ülkeden kovmayı başardılar.

Afgan Mücahitler, bir müddet sonra içindeki iyi niyetli savaşçıları kovup Taliban adı altında toplanarak devlet yönetimini ele geçirdiler.

Afganistan'da devlet himayesinde büyüyen El Kaide terör örgütü pek çok cihatçı örgüte model oldu. 11 Eylül saldırılarında yapabileceklerini dünyaya sergilediler.

Karmaşık coğrafyalarda görülen sözde kazanımlar, benzer zihniyeti taşıyan bireyleri dünyanın her yerinde öbeklenmeye itti. Bir kısmı saf mücahit olarak, bir kısmı kötü yönetilen ülkesinde yöneticilere duyduğu öfkeden, diğerleri sadece kimlik arayışı nedeniyle sözde cihatçı gruplara katıldılar.

Bahse konu gruplar hedeflerindeki gençleri öncelikle ideolojik eğitimden geçirmekte ve herkesten farklı olan bir islam anlayışı ortaya koyarak ağlarına çekmektedirler.

Vahhabi veya selefi inanç olarak sözü edilen anlayış, İslamı yüceltmek yerine zayıflatan bir yol çizmektedir.

Lakin büyük paralarla desteklenen ideolojiler dünyanın her yerinde etrafına gençleri toplayıp sorunlu bölgelerde savaşçı olmaya yöneltebiliyor.

Yazımızda örnekleriyle açıklanan ideolojik yapıları üç cümleyle anlatmanın mümkün olmadığını ve örneklerin bütün yapıyı kapsamadığını belirtmek yazı sahibi olarak sorumluluğumdur.

Keza Hizbullah, Deaş, Ihvan-ı Muslimin, Hamas, El-Şebab, Boko-Haram v.b. pek çok isim altında ve pek çok farklı ideolojiden örgütler kurulmuştur.

Her birinin boyutunu izah etmek bu köşede mümkün değildir.

Bu örgütlerin ortak özelliği; çekim merkezi oluşturup Şeriat adına can vermeye hazır gençleri ağlarına düşürmeleridir.

Nüfusunun büyük çoğunluğu müslüman olan Türkiye Cumhuriyeti ve benzer özellikleri taşıyan ülkelerde sözde Cihatçı yapılanmaların ortaya çıktığı mekanizmalara daha şiddetli tepkiler verilmelidir. Çünkü idealleri uğruna ölümü göze alacak vatandaşları olmayan zengin devletler, amaçlarına ulaşmak için müslüman gençleri hedefe koydular.

Müslüman gençliğin gelişmiş ekonomilerin mezesi olmasını engellemek zorunludur. Çünkü bu tehlike sınırlarımıza dayanmış ve ara sıra canımızı da yakmaktadır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CİHATÇILAR 2
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları