poyrazoğlu otomotiv etiler

CİHATÇILAR 1

Ufuk GÖKMEN

29-07-2017


Ortadoğu'da tarih boyunca çatışmalar hiç bitmedi. Son yıllarda özellikle Afganistan, Suriye ve Irak 'ta çatışmaların devletler arasında değil, hibrit örgütlerin arasında olduğunu görüyoruz.

Söz konusu örgütlerin isimleri El Kaide, Deaş, Hizbullah v.b. olduğundan Müslüman ülkelerin örgütleri olarak bilinse de savaşçıların dünyanın her yerinden geldiklerini biliyoruz.

Bahse konu silahlı örgütler son on yılda büyük devletlerle açık işbirliği yapmaya başladılar. Bunun adına Vekalet savaşları diyebiliriz.

Büyük devletler çıkarlarını korumak üzere çatışmaların içinde olmak zorundadırlar. Her türlü ekonomik, siyasi mücadelenin silahlı çatışmaya dönüşmesi kaçınılmaz olmaktadır. Büyük ve etkili silahları üretebilen ülkeler can kayıplarını göze almamaktadırlar.

İşte bu noktada mensuplarının ölümünden nemalanan terör örgütleri kapılarını büyük sermaye sahiplerine açmaktadırlar.

Maalesef kanlı pazarlıklar cihat adı altında topladıkları insanları sistematik olarak ölüme götüren bir mekanizmayı doğurmuştur.

Söylemlerinde "Yüce Dinimizi daha fazla yüceltmek için yola çıktık" diyen örgütler, aslen bütün değerleri ayak altına almış olan çıkar çevrelerine hizmet etmektedirler.

Cihatçı adı altında çoğalan ve dünyanın her bölgesinden toplanıp çatışma bölgelerine sevk edilen genç topluluk önümüzdeki günlerde daha fazla masaya yatırılması gereken bir sorun olmuştur....

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CİHATÇILAR 1
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları