poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

ÇEKİRGE  UYARILARI

Atilla Sezener

20-03-2020

Ne bizim ve ne de dünyanın sorunları bir türlü bitmiyor. Birçok uzman, özellikle Güney Doğu Anadolu’daki iller için çekirge uyarısı yaptılar.

*

Şu günlerde özellikle Afrika’da Kenya-Somali-Etiyopya- Sudan-Eritre ve başka ülkelerde tam bir çekirge faciası yaşanıyor.

*

Ben bazı rakamlar yazayım, işin boyutu daha kolay anlaşılır. Bir Km2 de bulunan çekirge sayısı 40-150 milyon arası. Bir günde tarım alanlarına verdikleri zarar 35.bin kişiye yetecek gıda kadar. Her gün 150. Km. uçarak ilerliyorlar.

*

Eğer Birleşmiş Milletler himayesinde tüm devletler birleşmezlerse, bu felaketin önlenmesi son derece zor ve dramatik olacaktır.

İTİBAR BU YARIŞI KAZANMAKTIR

Herkesin bir itibar anlayışı var; üstelik birbirleriyle tamamen çelişkili. Beni onlar hiç ilgilendirmiyor. Benim itibar anlayışımı şimdi yazayım.

*

Şu anda Dünyanın bir numaralı gündem maddesi Çin’den çıkan ve adına Coronavirüs denilen virüsün yaydığı ve henüz kontrol edilmeyen hastalıktır. Akla gelen ve gelmeyen her alanda etkisini göstermiştir. Turizmden ihracata, eğitimden spora kadar. Hatta Dünyanın en büyük spor aktivitesi olan ve bu yıl Japonya’da yapılacak Olimpiyat oyunlarının ertelenmesine kadar.

*

İşi uzatmıyorum. Buna çare için tüm gelişmiş ülkelerde korkunç çalışmalar aralıksız yapılıyor. Bunun aşısını ve tedavisini bulan kişi ve ülke tartışmasız tarihe altın harflerle geçecektir. İŞTE İTİBAR BUDUR.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇEKİRGE  UYARILARI
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları