poyrazoğlu otomotiv etiler

CANLILARIN ŞARTLANMALARI (CAM TAVAN DENEYİMİ)

Atilla Sezener

04-01-2019

Tüm canlılar bazı koşullarda zaman içinde şartlanırlar. Bu şartlanmanın klasik ve bilinen bir yöntemini sizlerle paylaşmak istiyorum.

*

Şimdi deneyimize gelelim. 20 cm yüksekliğinde bir cam fanus alın. Fanusun içine pireleri koyun. Üzerine cam kapağı yerleştirin. Sıçrayan pireler cam kapağa vurup geri düşeceklerdir. Bu bir süre devam etsin. Engeli görüp algılayamadıkları için, sebebi bir türlü anlayamazlar. Böylece zihinlerinde bir “ÖZGÜRLÜK SINIRI” oluşur.

Deneyin ikinci aşaması şöyledir. Sadece fanustaki cam kapağı kaldırın. Engel yok ama sıçrayan pireler asla 20 cm. ‘yi geçemezler. Özgürlüğün sınırlanmasına şartlandıkları için fazla yükseğe cesaret edemezler. “YAPAMAYIZ, HİÇ DENEMEYELİM” derler.

*

Buna ilim dilinde “CAM TAVAN SENDROMU” denir.

*

Bundan sonrasını düşünüp bulmak size kalıyor.

*

YILDA 12 KEZ HASAT

İlk defa okuduğum bu bilgi bana çok ilginç geldi; sizinle paylaşmaya karar verdim. Yazıya kendimden hiçbir şey ilave edilmediğini de bildireyim.

*

“Başta Singapur, Japonya ve Amerika olmak üzere dünyanın pek çok bölgesi “Dikey Tarım” tesislerine sahip. Yılda 12 defa hasat yapılabilen bu tesislerde her ürün gurubundan tonlarca ürün yetiştiriliyor. Tesisler üretim için kullandığı enerjiyi büyük oranda Güneşten ve rüzgardan sağlıyor.

9 metre yükseklikte 38 katmandan oluşan yetiştirme alanlarının rotasyonunda kullanılan su tamamen yağmur sularından elde ediliyor. 9 metrelik bu yetiştirme kulelerinde kullanılan enerji miktarı ise yalnızca 40 watt. Sürdürebilirliğin oldukça yüksek olduğu bazı tesislerde geleneksel tarım arazilerinde ürün yetiştirmek için kullanılan kaynaklardan yüzde 80 daha az kaynak kullanılıyor. Dikey tarım kullanılarak domates, patates, yeşil soğan, havuç, patlıcan, salatalık, kabak, bezelye, fasulye, ıspanak, marul, roka, maydonoz, biber, brokoli, mısır, buğday, karpuz, kavun, çilek ve benzeri tüm otsu gövdeli bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor.”

*

Haydi hayırlısı.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CANLILARIN ŞARTLANMALARI (CAM TAVAN DENEYİMİ)
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları