etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

ÇANAKKALE ZAFERİ VE ATATÜRK

Önder Göçgün

18-03-2019

18 Mart 1915'de, Çanakkale'deki İngiliz ve Fransız donanmalarının hedefi önce Anadolu'yu, İstanbul'u ele geçirmek, sonra da rakipleri olan Almanya ve Avusturya-Macaristan imparatorluklarını güney kanadından kuşatmak idi. O günkü İngiliz gazeteleri bu durumu, "İstanbul, yakında çöplüğe dönecek" diye güven ve kibir içinde manşetten veriyordu.

Ancak, hiçbir şey onların umduğu ve beklediği gibi olmadı. Nitekim, tarihi Nusret gemisinin Çanakkale Boğazı'na döktüğü mayınların patlatılmasıyla boğazın derin sularına gömülen düşman gemilerinin yanısıra, kara savaşlarıyla Türk askerinin müttefiklere karşı altı saat zarfında Mustafa Kemal Paşa'nın komutasında kazandığı büyük zafer, vatanı işgal etmek ve Türk milletini esir almak isteyen İngiliz ve Fransızların bütün planlarını altüst etti. Türk milleti, 250 bin vatan evlâdını şehit vermek uğruna Çanakkale Zaferi'ni kazandı.

Sonunda Türk'ün altın harflerle yazdığı bu kahramanlık destanı, bütün dünya devletleri tarafından tarihin akışını değiştiren, eşi görülmemiş çok büyük bir savunma olarak kabul edildi.

Atatürk o dehşet anlarını ve Çanakkale savaşını kazandıran yüksek ruhu, daha sonra 1930 yılında Ruşen Eşref Ünaydın'la gerçekleşen bir mülâkatında şöyle dile getiriyordu:

"Karşı siperler arasında mesafeniz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak... Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına hepsi birden düşüyor. İkinci siperdekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir itidal ve tevekkül (soğukkanlılık, ve Allah'a tam teslim olma duygusu) ile biliyor musunuz! Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir bezginlik, yılgınlık bile göstermiyor, sarsılmak yok. Okumak bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim cennet'e girmeye hazırlanıyorlar: Bilmeyenler Kelime-i Şehadet çekerek yürüyorlar. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayrete ve tebrike değer bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran, bu yüksek ruhtur."

İşte bu yüksek ruhun her zaman farkında, bilincinde olarak, yaşamak ve yaşatmak ise, bugün de, yarın da her yurttaşımızın asla unutmaması gereken yüce bir duygu ve temel bir görevdir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE ZAFERİ VE ATATÜRK
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları