poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

ÇANAKKALE'DE 102 YIL ÖNCE BUGÜN 

Ufuk GÖKMEN

10-08-2017

Kara çıkarmalarından 1915 Ağustos ayına kadar bir sonuç alamayan Müttefik birlikleri, yeni bir plan hazırlamışlardı. Bu plana göre, 6–7 Ağustos gecesinden başlayarak İngiltere’den getirilen yaklaşık 50.000 civarında askerle yeni bir çıkarma daha yapılacak, Seddülbahir ve Arıburnu mıntıkalarında Türk askerlerinin hareketleri engellenecekti.

Taarruzların en ağırı 6 Ağustos’ta Kanlısırt’ta yapıldı. Bunun yanı sıra 7 Ağustos'ta Avustralyalıların Cesarettepe (The Nek) taarruzunda filmlere konu olmuş sahneler yaşanmıştı. Donanma topçusu ile karadaki komutanın saatleri arasındaki 7 dakikalık fark 15 metrelik mesafede ilk anda yaklaşık 300 askerlerini yitirmelerine sebep oldu.

Türk tarafı için tarihi kararın alındığı gün, 8 Ağustos tarihidir. Bu günde, 5. Ordu komutanı Liman Von Sanders tarafından Albay Mustafa Kemal Bey Anafartalar Gurubu Komutanı olarak atanmıştır. Bu kararı ona teklif eden Ordunun Kurmay Başkanı gelecekteki Kurtuluş Savaşının efsane süvari kolordusu komutanı Fahrettin Altay'dır.

Mustafa Kemal 9 Ağustos günü ilerleyen düşman askerlerini durdurarak 1. Anafartalar Zaferi’ni kazanmıştır.

Aynı gün askerlerine "Ben size ölmeyi emrediyorum" komutunu verdiği Conkbayırı’na geri dönmüştür.

Albay Mustafa Kemal, düşmanı durdurmanın tek çözümü olarak 10 Ağustos sabahı baskın şeklinde bir taarruza karar verir.

Conkbayırı’nda 23. ve 24. Alaylar bulunmaktaydı ve düşmana mesafeleri azami 20–30 adımdı. Taarruza iştirak edecek diğer iki alay ise daha gelmemişti.

Taarruz sırasında düşmana katiyen tüfek ve tabii ki top ateşi yapılmayacaktı. Erler süngü takacaklardı.

Hücum zamanı yaklaşmıştı. Albay Mustafa Kemal o anı bizlere şu şekilde anlatır;

“Gün doğmak üzereydi. Çadırımın önüne çıktım. Gecenin karanlık perdesi tamamen kalkmıştı. Artık hücum anıydı. Birkaç dakika sonra ortalık tamamen ağaracak ve düşman askerlerimizi görebilecekti. Hemen ileri koştum, hücum safının önüne geçtim ve dedim ki;

Askerler! Karşımızdaki düşmanı mağlup edeceğimize hiç şüphe yoktur. Fakat siz acele etmeyin. Evvela ben ileri gideyim. Siz, ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birden atılırsınız”

İşaretin verilmesi üzerine süngü takıp hazır halde bekleyen Mehmetçik ok gibi siperlerinden fırlayarak karşı siperlere daldılar. Conkbayırı sırtlarında olan Yeni Zelanda askerlerinin iki taburluk kuvvetinden kurtulabilenler, yamaçtan aşağıya doğru düzensiz bir şekilde geri çekildiler.

Mustafa Kemal ise ölümün eşiğinden dönmüştü. Yaşanan olayı 64. Alay Komutanı olan Yarbay Servet bize şu şekilde anlatır;

“Süngü hücumu sırasında Conkbayırı tepesinde Mustafa Kemal’in yanındaydım. Düşmanın şiddetli topçu ateşi başladıktan sonra elini birden göğsüne götürdüğünü gördüm. Heyecanımı sezen o metin asker, parmağını ağzına götürerek ve başını kaşlarını yukarıya kaldırarak bana sessiz olmamı işaret etti.

Mustafa Kemal’in göğsüne isabet eden şarapnel, onun göğsünde bulunan saatine çarpmıştı. Saat parçalanmıştı ve göğsünde küçük bir morluk oluşmuştu. İşte bu saat Mustafa Kemal’i Türk milletine bahşetmiştir."

10 Ağustos 1915 günü yapılan Türk saldırısı, düşman askerlerinin Conkbayırı’nı ele geçirme ümidini kursağında bırakmıştır.

Yüz iki yıl önce bugün, gelecekte Türkiye Cumhuriyeti'ni kuracak olan lider, askerlerinin önündeydi ve şarapnel parçasından saati sayesinde kurtuldu.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE'DE 102 YIL ÖNCE BUGÜN 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları