poyrazoğlu otomotiv etiler

CAN ALIYORUZ

Özkan TOKMAK

21-06-2017

Her yaz döneminde yürekleri dağlayan, dünyaya, yaşama verilebilecek en büyük zarara şahit oluyoruz. Binlerce canın kıyımına göz yumuyoruz. Bu zararı veren ise maalesef insan…

Yüzlerce hektar ormanlık alan özellikle yaz döneminde yüzde 90’ı insan kaynaklı nedenlerle yanıp kül oluyor. Yaşımın olmaz ise olmazı oksijen depoları ormanların, canların yok oluşunu da izlemek durumunda kalmak ise yürekleri dağlıyor.

Yeşil olan tutkumuzu ve sevgimizi nasıl böylesi bir katliama çeviriyoruz bu da şaşırtıcı bir durum. Verilere göre orman yangınlarının çıkış sebebinin başında ne yıldırım, ne de diğer etkenler geliyor. Oksijensiz yaşayamayacak insanoğlu orman yangınlarının başlıca çıkış sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Piknik ateşi, insanı zehirleyen sigaranın sönmemiş izmariti, hunharca attığımız cam ve plastik eşyalar nedeniyle çıkan ve yanarak kül olan ormanlarımız… Ne kadar can yakıcı ve üzücü bir tablo…

Yeşilin o dinlendirici atmosferinde piknik yapmak, çocuklarla iyi vakit geçirmek, dostlarla bir araya gelmek kadar güzel bir şey yokken; bilinçsizlik, eğitim eksikliği nedeniyle küçücük bir hatanın faturası binlerce ağacın yok olmasına, onlarca hektar alanın yok olmasına neden oluyor.

Atalarımız ‘Yaş kesen, baş keser’ sözüyle ormanın ve yeşil önemine en büyük vurguyu yaparken, çocukluğumuzda bu söz kulaklarımızı fısıldanırken neden bu dikkatsizlik? Ulu önder Atatürk, ‘Ormansız bir yurt, vatan değildir’ sözüyle yaşam kaynağı ormanın önemini en üst perdeden vurgularken neden bu umursamazlık?

“Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur” sözüyle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in bu mesajını anlamamak neden?

Ağaç olmadan, orman olmadan nasıl bir dünyada yaşardık sadece hayal bile etsek ormanlara yönelik o umursamaz bakışı herhalde ortadan kalkar diye düşünüyorum.

Ayrıca gelecek nesillere, yani çocuklarımıza yaşanılacak bir dünya bırakmamak, onları acıya, kedere mahkum etmek hangi vicdana sığar…

Bu noktada ormanları, yeşil dokuyu korumak ve gelecek nesillere aktarmak en büyük görevimiz. İnsanoğlu olarak, toplum olarak silkelenip kendimize gelmemiz, ormanları koruyarak yaşamın devamlılığını sağlamak görevimiz.

Denizli’nin de yüzde 48’i ormanlarla çevrili. Bu oranlara göre Denizli ormanlık alan bakımından ülke ortalamasının oldukça üzerinde. Yani Denizli orman zengini bir şehir. Ancak güzel ilimizde de her yıl orman yangınları tedirgin ediyor. 2016 yılında 63 orman yangınında 93 hektar ormanlık alan yok oldu. Yine son 10 yılda yüzlerce yangında binlerce ağacı kurban verdik. İnşallah güzel şehrimizde, gönül deryası ülkemizde ve tek evimiz olan dünyada orman yangınları minimize edilir. Doğal sebeplerin dışında insan kaynaklı kıyım durur. Bu noktada bilinçli olmak ve çocuklarımızı da doğaya, ormana duyarlı yetiştirmek temel görevimizi de kimse unutmaz…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CAN ALIYORUZ
Özkan TOKMAK - Diğer Yazıları
Bütün Özkan TOKMAK Yazıları