poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

CAN  ÇIKMAYINCA  HUY  ÇIKMAZ

Atilla Sezener

12-07-2019

Kendi adıma en değer verdiğim atasözlerimizden biridir: “Can çıkmadan huy çıkmaz” .Hele bir politikacı (tepelerdeyse) “Ben değiştim” diyorsa onu kulağınızın arkası ile dinleyin. Asla değişmezler. Konumuza gelince:

Büyük bir sanayici, eski okul arkadaşlarının birinden şöyle bir mektup almıştı:

“Sevgili dostum, beraber geçirdiğimiz tatlı günlerin hatırasına hürmeten oğlum Ali’ye fabrikanda bir iş vereceğini ve…”

Sanayici mektuba hemen şu cevabı yolladı:”Sayın Ahmet Bey, beraber geçirdiğimiz günleri ben de unutamam. Fakat ne yazık ki fabrikada şimdilik boş bir yer olmadığı için …”

Eski arkadaşının ikinci mektubu: “Geçen mektubumda bir teferruattan bahsi unutmuşum. Oğlum işe girerken annesinden miras kalan 500. bin doları sermaye olarak size vermek kararındadır”

İkinci cevap: “Sevgili dostum, oğlunuzu bağrımıza basmaya hazırız. Derhal bana gönder. Lise de ve üniversitede ne yaman bir çocuktun sen….”

Üçüncü ve son mektup: “Düzeltme: 1-Oğlumun hiçbir sermayesi yoktur. 2- Zaten oğlum da yok. 3-Senin yine okuldaki gibi olup olmadığını öğrenmek istemiştim. Öğrendim. Teşekkürler…”

*

DAHİLERDEN BİRİ DİYOR Kİ :

Stephan Hawking (1942-2018), İngiliz fizikçi, evrimbilimci, astronom, teorisyen ve yazardır. Zamanın kısa tarihi : “Büyük Patlamadan Kara Deliklere” kitabıyla ilim dünyasını sarsmış bir dâhidir. Ancak büyük bir talihsizlikle ALS denilen Motor nöron hastalığı onu koltukta yaşamaya mahkum etmiştir. Çok yönlü bu arkadaşın en ilginç yanlarından biri de çapkınlığıdır. Neyse kimsenin özel hayatı beni ilgilendirmediğinden sadece akıl ve espri yüklü bir sözünü sizinle paylaşmak istiyorum: “HER ŞEYİN BELİRLENMİŞ OLDUĞUNU, YAPACAK BİRŞEY KALMADIĞINI İDDİA EDEN İNSANLARIN BİLE, KARŞIDAN KARŞIYA GEÇERKEN SAĞA VE SOLA BAKTIKLARINI FARK ETTİM.”

Arif olanlar mesajı almışlardır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CAN  ÇIKMAYINCA  HUY  ÇIKMAZ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları