poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

CAMIMDAKİ BUĞU'M ...

Gülistan ÇÖVÜT

07-10-2017

Mevsimlerden sonbahar...

Kimilerinin hasretle beklediği birçoğumuzun da kışın gelmesine karşı olan feveranlarının yükseldiği mevsim; SONBAHAR.

Bir çoğumuzun hasretle beklediği dışarıda soğuk; içerisinde sıcacık geceler barındıran kış ayının habercisi.

Yaprakların döküldüğü, aşıklara maniler,şiirler yazdıran hüzünlü eylül ayının da bulunduğu; bir nevi insanın kabuğuna çekildiği tabiri caizse iç dünyamızı dinlediğimiz mevsim. İlkbaharla toprak ananın şenlenip çiçeklerin böceklerin kol gezdiği mevsimden bu mevsime geçiş aslında her şeyin zamana gebe olduğuna ne güzel bir işaret. Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları; yıllar ise ömürleri..

Her ömründe mevsimi var elbet.

Hüznü, kederi, sevinci, neşesi...

Ömrümüzün mevsimlerini doğanın senkronizasyonuna bırakırsak her mevsimden tat almak içten bile değil.

Hafiften çiseleyen yağmurda bir fincan kahve koyup, raks eden yağmur damlalarını izlerken camda oluşan buğunun su damlası haline gelip ağlarcasına yer çekimine yenik düşerek aşağıya doğru süzülmesi fizikçilere ve doğa bilimcilerine göre normal bir durum (yoğunlaşma) olarak kabul edilse de kendimce bu olayı doğa harikası olarak yorumlamışımdır. Kahvenin yoğun tadı damağından süzülürken pencereyi hafiften araladıktan sonra ciğerlerimizin en derininde toprak kokusunu hissettiğimizde diğer tüm kokuların ne kadar yapay ve yapmacık olduğu hissine hep kapılmışımdır. Bir şairin de dediği gibi 'Toprak belki de sevdiklerimizi aldığı için bu kadar güzel kokuyor.' Anlamı ne kadar da derin bir cümle. (Rabbim tabi ki sevdiklerimizi o raddeye gelmeden kokularını doymayı nasip etsin.)

Bir çok aşkın, hüznün, kederin temasını mayasını oluşturan sonbahar mevsimi bir insanın hayat şeklini de şematize ediyor aslında. Doğuyor (ilkbahar), büyüyor (yaz), yetişkinlik (sonbahar), yaşlılık (kış). Her ne kadar son iki mevsim şemasını gönlümüz ve nefsimiz kabullenmese de gerçeklerden kaçamıyoruz.

Hâl böyle olunca sonbahardan etkilenen sadece beşer olarak bizler değiliz. Bir çok bitki türüde sonbaharın gelişinden muzdarip durumda. Doğanın bir gerçeği sonuçta. Lakin toprağa bıraktıkları tohum vesilesiyle onlar, ilkbaharı daha zinde hazır bir şekilde beklemeye koyuldular. Yukarıda da bahsettiğim üzere her şey zamana gebe...

Ömrünüze ektiğiniz her tohumun, önceki mevsimlerinize göre; daha dik, daha gür, daha neşeli bir şekilde filiz vermesi temennisiyle...

Sağlıcakla kalın...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CAMIMDAKİ BUĞU'M ...
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları