poyrazoğlu otomotiv etiler

ÇAL'DAN DENİZLİ'DEN .... 

Ömür Eke

29-05-2018

Çal'lı değilim ,Çal ile ilgili yaşanmış hiç bir anım yoktur .Çal ile tek organik bağım ,büyük babamın ,babasının kaymakamlık yaptığı kısa bir süre içinde dedemin orada dünyaya gelmesi ,zaten hamile olan annesinin ilk çocuğunu orda yani Çal'da doğurması ile olmuştur.Cumhuriyet öncesi Osmanlı memuru olan ,İstanbul'dan Çal'a atanan ,genç bir Osmanlı memuru olan büyük büyük baba ,daha sonra İstanbul'a dönmüş ve Çal dönemi onlar için kapanmıştır. Çal budur bizim aile için .Dedemin dünyaya gözlerini açtığı yer!Ama ailemizin çok Çal'lı dostları olduğu gibi, aileye girip akraba olan damatları ,gelinleri olmuştur elbette.

Denizli'nin her çevre kasaba ve köylerinden olduğu gibi..Benim de sanat camiasından tanıdığım Çal kökenli arkadaşlarım olduğu gibi. Hatta ressam olan bir çok sanatçı tanıdığımın Çal'lı çıkması ve Türkiye tarihine damgasını vurmuş İbrahim Çallı'nın (ve torunu Yaşar Çallı'nın)adı üstünde oralı olması bende bu ilçenin sanata çok yatkın insan çıkardığı intibasını oluşturmuştu.Çal ve sanatla alakalı tek anımsa ,İbrahim Çallı ve Torunları adlı müşterek bir sergiye katılmış olmam.. Geçtiğimiz ay Atilla Sezener ustamızla buluşmuş birbirimize kitaplarımızı imzalayıp vermiştik,okumak için aheste zamanları kovalayan ben ,nihayet kitabı rahat rahat okuyacak zamanı buldum.

"Anılarla Geçtik ÇAL'DAN DENİZLİ'DEN"Atilla Sezener ve Süleyman Boz'un ortak yazdığı ,Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları tarafından çıkmış bir kitap. Önce Atilla Sezener hocamın bölümünde yine çok dersler çıkacak ,eski ve yeni Denizli ve Çal mukayesesi ile klasik anadolu insanının panoramik manzarası ile karşılaşırken, Aziz Nesin'lik olayları yüzeye çıkaran keskin zeka ürünü kaleminin ,mesleğinden gelen sorgulattırıcı ,düşündürücü,kara güldürü tadındaki olayları okura sunuşundaki mizahi ,ama ciddi anlatıma takılıyorduk. Okul anıları ,yatılı hayat ,ilk tiyatro oyunu,lise aşkı, çok okumaya temayülü ve iletişime ve sosyal projelere açık yönü ile seçtiği mesleği ,mahkeme salonlarında karşılaştığı uyanık;şark kurnazı tiplere karşı kazandığı davalar...

Gözünü budaktan ,sözünü kuldan sakınmayan ,dobra tarzı ile kazandığı ,kaybettiği dostluklar,ona hayat yolunda öğrettiği "derslik "deneyimler kazandırırken ,akıl ve mantıktan ötesinin safsata ve şarlatanlığa varan hurafelikten uzak durulması gerektiğini vurgulama görevini ,misyonunu edindirmiş.Gerek gazete yazılarında ,gerek çıkardığı 33 kitabında ve hala proje halindeki kitaplarında okurunu aydınlatmak ,akıl ve mantığa davet etmek için çabalıyor. Özellikle bu zamanda Anılarını anlattığı bölümlerdeki içtenlik ve klasik Atilla Sezener dili kitabın kendisine ait bölümünü tabiri caizse bir oturuşta bitirtti.Denizli halkının eskiden nasıl tatil yaptığını anlattığı bölümle,Tusan Moteli ve Pamukkale eğlenceleri ile çocukluğuma götürdü,tanıdık çok ortak isimleri kendisi ile birlik andım.Aynı konuları farklı bakış açısı ile ama aynı görüşle yazdıklarımızı (eğreti gelin )hatırladım.

Kendisi çok okuyan ve okuduğunu paylaşan bir insan .Kitapları belgesel niteliğinde, kendisinin üstünden bu şehri bir ülkeyi daha iyi anlamak için onu okumak gerekiyor. Her oturumumuzun ardından ders gibi bizlere söylediği şu nasihati tekrarlayarak yazımı bitireyim 'Uzun yazı okunmaz,makalelerinizi kısa tutun '... Bende kısa tutuyor ,kitabın bir başka Çal'lı usta ismi Süleyman Boz'la okumalarıma devam ediyorum ,daha sanata odaklanmış ,daha eleştirel ve daha güncel meselelerle ,Çal'lı olmanın ayrıcalığında daha şiirsel anlatılarla,Süleyman Boz'u ,bir başka dobra kalemi okumaya...İçimden Çallı değilim diye hayıflanmak geçse de,dedem Çal'da doğmuş ya diyor,Çal kökenli, yazar çizer dostlarımla avunuyorum..

Bu arada;Everest'in tepesine ilk bayrağı diken Türk kadın da bir Çal'lı! Gülnur Tumbat!!E,daha ne diyeyim ..Bu Çal'da bir şeyler var!!!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇAL'DAN DENİZLİ'DEN .... 
Ömür Eke - Diğer Yazıları
Bütün Ömür Eke Yazıları