poyrazoğlu otomotiv etiler

BÜYÜK TEHDİT!!

Ömür Eke

09-01-2018

Her yerde kar var ...Karlar düşer ,düşer,düşer ağlarım...Yürümek karda zordur...

Kar yok kar !!!

Şarkılar da mı kaldı ,kar!Birde kış manzaralı kartpostallarda mı kaldı,üzeri simli ,çocukluğumun ...

Çocukluğumda diye başlayacağım yine ,ben ilk okula giderken saçaklarda buzdan sarkıt dikitler olurdu da ,kalın ,kalın ,anacığım kendi elcağızlarıyla ördüğü atkı bere neyin varsa beni örgüden mumyaya çevirdikten sonra uyarırdı ,aman ha evladım saçak altlarına dikkat et diye...Buzul çağından söz etmiyorum ..sadece bir kaç onlu yıllar...

Yine ocak ayındayız ve bahardan bir hava var dışarıda ..Alışkın olduğumuz üzre üzerimiz de örgü türünden bir şeyler ol sa da ,görüntüyü tamamlayan burun akıntıları,hapşırık,boğaz yanmaları ve son bahardan beri bir türlü yolcu edemediğimiz soğukalgınlığına dair bakteri,virüs ,mikrop ne varsa hala üzerinize afiyet taşımaya ve bulaştırmaya devam ediyoruz .Kocakarı cinsinden alternatif bilimciler bunun sebebini kar yağmamasına ,mikropların ölmemesine bağlarken ,zerdeçallı,zencefilli ,hatmi çiçekli,havlucanlı bilumum can katan ballı karışımı yanında ilaç olarak veriyorlar ,pozitif bilimci üstünde Dr.yazan uzmanlar ,antibiyotiğin binbir çeşidini sıralıyorlar..

Uzmanlar ,bilim adamları sessiz çığlıklarını buldukları her medya türünden atmaya devam ediyor daaaa...Arkadaşının yemek selfisinden daha dikkate alınır cinsinden görmeyenler ,beş duyusunu bu tip haberlere tıkadıysa ne yapsın garibim uzmanlar..

Dünyanın sonunu merak eden ,ya da sonunun fezadan geleceğine inananlar ,ki bu konuda bilim adamı Hawking uyarısını yaptı .Gidin insanlığı başka gezegenlere taşıyın ,kolonileşin dediyse de ...İnsanlık iğrenç renkli ,sıvı likit uğruna birbirini boğazlamaktan ,küresel savaş çıkarmaktan vaz geçmedi ..Adam resmen uzay savaşlarını işaret etmişti oysa..

Ama demem o ki dünya kötücül uzaylılara bile kalmayacak gibi görünüyor ..

Küresel alarm var ortada !!!!

Büyük tehdit!!!

O tehdit insan eliyle çıkacak üçüncü dünya savaşı da değil !!

O tehdit meteorolojiden geliyor !!!!

Dünya bir derece ısınmış ve ısınmaya da devam ediyor !!!

Bir derece artış bile ,kuraklığın başlıca sebebi ,yok olan organizmalar da cabası .En bilinmeyen ve hiç bir özelliği olduğunu sanmadığımız bir böcek türünün bile yok olması ekolojik dengenin bozulması demek oluyor .. Birde 5 derece arttığını düşünün ,ki 2050'lerde daha fazlası ön görülüyor..

Dünyanın kaderi bu demek olmuyor..

Bu kaderi biz insan türü denen canavarlar yarattık.

Hani büyük küresel donmadan ve dinazor neslinin yok olmasından sonra ,ortaya çıkan insan türünden bahsediyorum Homo eractüs'ten sonraki Homo sapiens türü..

Kuraklık bir afet !!Anadolu vaha iken ,kuraklık nedeniyle medeniyet mezarlığına dönüşmüş .Tarım alanlarına bina dikilirse,enerjiler yanlış kullanılırsa,akan dereler,nehirler fabrika atıklarıyla kirletilirse,fazla ürün almak adına ilaçlı tarım ve gdo'lu tarım yapılırsa,doğru planlama yapılmadan kentleşme ve betonlaşma arttırılırsa,havamız, suyumuz ,toprağımız kirletilirse ,üstüne üstlük uzmanlarla ,uygulayıcılar arasında bir köprü oluşmaz ,bunu dert edinen sivil toplumcular ve bilim adamları dinlenmez ,kaaleye alınmazsa ,iş işten geçtikten sonra "hatalıyım "demek ne derece doğru olur...

Kendimizce naylon torbadan fileye dönsek,pillerimizi ve atıklarımızı sınıflandırsak bir işe yarar mı?

Sağlığımızı tehdit eden kirli hava ,azot,karbon,egzoz gazı,delinen ozon tabakası ve süratle artan kanser ve adını bilmediğimiz hastalıklar bir gerçekken ..

Kar yok kar!!!Hele bi yağsın başka gezegenlerde koloni oluşturmayı ondan sonra düşünürüz .Kar kelimesi bile birden çok anlamlı gelmeye başladı .Hele şarkıları Adamo'dan "Her yerde kar var..",Akrep Nalan'dan "Karlar düşer ,düşer,düşer ağlarım .."

Ajda'dan"Karda zordur yürümek.." Demek ki onların zamanında kar varmış !!

Üstelik karda düşüp kolumu kırmışken tam bir yıl önce bu gün, nedir bu kadar kara hasret ...Oturup zencefilli balımı kaşıklasam ya..

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BÜYÜK TEHDİT!!
Ömür Eke - Diğer Yazıları
Bütün Ömür Eke Yazıları