etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

BÜYÜK TAARRUZ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Önder Göçgün

26-08-2019

30 AĞUSTOS ZAFER HAFTASI DOLAYISIYLA:

Anafartalar ve Kurtuluş Savaşı’nda eski silah arkadaşı, daha sonra da Umumî Kâtibi Tevfik Bıyıklıoğlu’ndan, Atatürk’le ilgili önemli bir hatıra:

“31 Ağustos 1922… Büyük Zafer kazanılmış. Düşmanın istilâ ordusu, Çalköy’de sarılarak tamamiyle mahvedilmiş.. Mustafa Kemal’in yıllarca peşine düştüğü zafer, artık tahakkuk etmiş, Türk milleti için zeval bulmaz hürriyet ve istiklâl güneşi ısıtıcı ışıklarını tekrar Anadolu yaylası üzerine boşaltmış. O sabah Atatürk, yanında Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisi Fevzi Paşa Garp Orduları Komutanı İsmet Paşa olduğu halde bir gün evvel düşmanın mağlup olarak eridiği harp sahasını dolaştıktan sonra, Dumlupınar köyüne geldi.

Vakit akşama yaklaşmıştı. Güneş, Murat dağlarının arkasına doğru inmek üzere, bir gün evvel çetin bir boğuşmaya sahne olan Çalköy sahası, yavaş yavaş loşluklara bürünüyor. Günün muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal, Dumlupınar köyünün küçük evlerinden birinin damında bir küçük tahta iskemleye oturmuş, bu kararan ufukları seyrediyor.

Yüzünde, hissettiklerini anlatan ufak bir işarete bile tesadüf edemiyoruz. Demir renkli gözlerinde fevkalâde bir parlaklık bile yok; zinde ve canlı yüzü, sert ve asabî hareketleriyle hep aynı Mustafa Kemal… O tarihî gün, ebediyete intikal ederken, küçük bir hadise cereyan ediyor. İsmet Paşa, harp sahasından toplayarak yanına getirdikleri düşman kumandanlarını, Başkumandan’a takdim ediyor.

Onları büyük bir nezaketle karşılayan Başkumandan’ın gözlerinde bir an büyük bir saadetin ışığı, yakıcı bir alev olarak dolaşıyor. İşte, Mustafa Kemal’in hayatındaki en mes’ut anlarından bir tanesi budur.

Büyük eserinin en canlı meyvelerini topladığı bir anda, milleti için yaptığı emsalsiz hizmetlerin, gösterdiği kahramanlıkların gözlerinde dolaşan bu saadet ışığı, onun en büyük mükâfatı olmuştu.”

(“Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN, Hatıraların Işığında Belgelerle: Duygu ve Düşünce Dünyası İçinde Atatürk -1-” adlı yeni çıkacak eserden.)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BÜYÜK TAARRUZ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları