poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

BU KADAR KOLAY

Mustafa Örki

26-10-2017

“Ey Rabbimiz! Gerçek şu ki biz, «Rabbinize inanın!» diye imana çağıran bir davetçiyi işittik, hemen iman ettik. Artık bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu iyilerle beraber al, ey Rabbimiz!” 3.193

Bu ayetteki “Münadi” sadece Vahiy ve peygamber değil kâinatta davetçidir. Nerden biliyoruz? 191 ayetten, ne diyor? Eskiler Kevni ve Tekvini ayetler demişler

“Onlar ki; ayaktayken, otururken ve uyumak için uzandıklarında Allah'ı anar, göklerin ve yerin yaratılışı üzerine tefekkür ederler: "Rabbimiz! Bütün bunları anlamsız ve amaçsız yaratmadın! Yücelikte eşsizsin! Bizi ateşin azabından koru!"

Ayetler insanın gözünü ve gönlünü açar aşmaktadır. Bütün mesele nerede durduğumuz nereye baktığımıza bağlı. Güzeli bakmak sevaptır doğrudur iş güzel bakabilmekte. Kâinatı ne zaman bakarsanız bakın “ Nasıl Methedeyim Sevdiğim Seni” diyebiliriz. Allah’ın celâli ve Cemâliyle temsil edilen kozmik düzeni görebiliriz. Kâinat adım-adım insana eşlik etmektedir.

İmtihanın olduğu her yerde insanın iradesi var yaptığı müspet veya menfi çalışması Allah’ın koyduğu “Sünnetullah” olarak bir başka ifade Allah’ın Celâlini ve Cemâlini seyretmek mümkün.

Peygamber ve Ashabın o günden bugüne imanı ciddi olanların sebebi buradan geliyor. Ayetleri okuyorlar, anlıyorlar ve gerçeği görüyorlar. Allah’u Telayı tanımak insanı ve kâinatı tanımak imana götürüyor.

O yaratandır etkindir, gücü yetendir. Hava bozuldu cümlesi yanlış sel-kar fırtına, sıcak soğuk hortum ve benzerlerini görünce basiret sahibi olanlar bu bizim kendi ellerimizle kazandıklarımızdan der Allah’u Talanın Celâlini görür imanını yeniler Rabbimiz bizi bağışla demesi dilden ötedir. İklimler değişti diyoruz sebebi belli, Müslümanlar yeryüzünün halifesi olmayı bıraktılar. İş yâd eller eline geçti, Müslümanlar seyirci edilgen etken değil çalışmayı bıraktı.

Bahar mevsimini kim sevmez? Her yer çiçek açmış cıvıl-cıvıl hayat dolu güzelliği kelime bulamıyoruz. İnsanoğlu çocuk veya genç iken öyle değil mi?

Ama hiç biri kalıcı değil fani lakin Allah öyle değil O baki. Ortada bir davet var. İster ayakta ister oturmuş isterse yan yatmış olalım yaradılış üzerinde düşünmeliyiz.

O bizi ve kâinatı yarattı. Yaratılmış olmak iyiliktir güzelliktir, sevmeseydi yaratmazdı.

Tüm mesele bizim O’nu tanıma ve sevebilmemize bağlı. İman edenler tanımışlar sevmişler ve güvenmişler. Ayetler onların güzünü gönlünü açmış bizimkini de açar.

Peki, o zaman ne yapmalıyız yeniden keşfe gerek yok yol yöntem belli.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BU KADAR KOLAY
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları