poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Bu gün; Günlerden nasılsın ?

Gülistan ÇÖVÜT

30-09-2017

İletişim; sizce sadece menfaat için mi olmalı?

En son ne zaman biriyle karşılık beklemeden çıkarsız bir şekilde hasbihal ettin?

Bol soru cümleleriyle başladığım bu yazımda yavaş yavaş sorduğum soruların cevabını birlikte bulalım...

Atalarımız ne güzel özetlemiş değil mi? Toplumsal sorunlarımızı bize; “Hayvanlar koklaşa koklaşa insanlar konuşa konuşa…”

Artık toplum olarak bazılarımız ise, herhangi bir problem karşısında iki medeni insan gibi konuşmak yerine konuşmanın ikinci cümlesinden sonra hakaret vari bir şekilde karşı tarafı hiçe sayarak iletişime geçme hastalığına kapılmış gidiyoruz.

Günümüz iletişim kavramında (tanımı yapılmış iletişim teriminden oldukça uzak) bireylerin birbirine saygısı neredeyse kalmamış düzeyde. Hemen yargılayıcı eleştirel agresif bir tutum içerisine girerek kendimizi iletişime kapatıyoruz. Arkasından çözülmeyen sorunlar çözülemeyen çıkmazlara giriliyor. Hal böyle olunca en yakın dostluklar, çok samimi arkadaşlıklar hezeyana uğrayıp gidiyor.

Cümle aralarını geçerken: “Ne yapalım yani?”, “Milletin arasını biz mi yapalım?” sorularını duyar gibi oldum sanki.:) Kimsenin üzerine vazife değil tabiki böyle birşey, lakin biraz çözümcül olsak, konulara en azından ikili ilişkilerimizde sorun yaratmak yerine sorun çıkartmamayı denesek sanki daha faydalı daha yararlı olabiliriz.

Günlük yaşam içerisinde en son ne zaman birine; “Nasılsın?, İyi misin?, Günün nasıl geçiyor? Var mı senin için yapabileceğim birşey?, Nasıl yardımcı olabilirim?” gibi iletişim becerilerimizi ayakta tutan tutum ve davranışlarda bulunduk? İkili ilişkilerimiz toplum olarak genelleyerek kurduğum bir cümle; YOZLAŞTIK.

Maalesef kabullensek te kabullenmesek te durum böyle.Yozlaşmanın sebebini naçizane (şahsi görüşüm tabi ki bu) hızla gelişen teknolojiye sınırsız tüketme ihtiyacına bağlıyorum. Öyle harbiye tüketen bir toplum olduk ki elimizdeki maddi değerler bir yana, manevi değerlerden bile tırtıklamaya başladık.

Çözümü ne mi?

Bu cümlenin afilli şatafatlı bir cevabı yok aslında.

Güne, mahalle arkadaşlarımıza, mesai arkadaşlarımıza, çaycıya, temizlik personeline güler yüzle bir günaydın diyoruz, amirine müdürüne verdiği samimiyet derecesi ile… Çıkarsız, menfaatsiz, beklentisiz, nezaketen yapmamız gereken tutum ve davranışlar aslında bu kavramlar. Yani geleneklerimiz de örf ve adetlerimiz de olup, bizim günden güne kaybettiğimiz kültürel değerlerimiz bu sorunların hepsi.

Demem o ki; birbirimizle konuşup hasbihal etmek dilimizi aşındırmaz.Tam aksine benliğimize kimlik katar.

Sahi; Bugün NASILSIN? :)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bu gün; Günlerden nasılsın ?
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları