poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

BİR KUVA'YI MİLLİYE DESTANI: KARBOĞAZI BASKINI

Tarık Barbaros Pilevne

10-05-2018

Kitabın adı: YİĞİTLİK GÜNLERİ, Sandıkta, kolide veya tavan arasında bekleyip sararmış kapağı, bozulmuş cildi ve göze cazip gelmeyen üçüncü hamur kağıdı ile yitik yılların unutulmuş bir kalıntısı olarak karşıma çıkıyor. Basım Yılı: 1961, Yazarı: Adana / Kozanlı Emekli Öğretmen Recep Dalkır; Kurtuluş Savaşına Teğmen rütbesiyle katılarak, Büyük Taarruz’da çarpışmış bir vatansever. Kitabın sonunda bir fotoğrafı var. Sırım gibi bedenini saran üniforması, palaskası, tabancası, kalpağıyla, bıyıklı, vakur ve karayağız çehresiyle: "Top ve kurşun yağmuru başlamış, muharebe iyice kızışmıştı. Otomatik tüfekler, ağır makineliler fasılasız işliyor, toplar durmadan gürlüyordu. Her taraf boğucu duman, kan ve ateş içindeydi. Sahne pek korkunçtu. Yanardağ lavlarını, cehennem kazanlarını andıran vaveyla son hızıyla sürüyordu. Bağıran çağıran, ağlayan sızlayan, gövdesinden kol ve bacağı fırlayan, bir top mermisiyle gözden kaybolan sayısızdı. Ben avcı hattında idim. Sağımda solumda yaralanan şehit düşenler oluyordu; sarsılmıyor, kimseye acımıyordum. Yalnızca düşmana kinim artıyordu. Askerin maneviyatını artırmak için siperden fırladım, ayağa kalktım; 'göbeğine nişan alın, domuza gâvura vurur gibi vurun, kafasına vurun' diye haykırdım! Hülasa bu harp; çarığın çizmeye, kağnının otomobile, zayıfın kuvvetliye, mazlumun zalime, hakkın batıla üstünlüğüdür."

Kitap, Adana yöresindeki Milli Mücadeleyi, Fransızlar ve onların güdümündeki Ermenilerle yapılan savaşları da belgeliyor. Tufan Bey’in, Saim Bey’in, Kozanoğlu Doğan Bey’in, Molla Kerim’in, Veli Haşim’in ve diğer Kuvayı Milliyecilerin kahramanlıkları anlatılıyor. Kozan, Kadirli, Ceyhan, Osmaniye, Bahçe, Saimbeyli, Tufanbeyli, Doğanbeyli, Feke, Pozantı’da işgalcilerle kavgayı aktarıyor. Çakmaklı tüfekler ve çifte kırmalarla donatılmış Sinan Bey komutasındaki kırk iki yiğidin, Fransızların ünlü kahramanı Kumandan Menil’in bin mevcutlu taburunu, Karboğazı’nda basarak bozguna uğratışını aktarıyor. Çatışmada iki yüz askeri ölen, bir o kadarı da yaralanan gururlu Binbaşı, teslim bayrağını çeker. Fakat ortada bir sorun vardır. Köylü milislere teslim olacağını anlayan Menil, bunu askerlik geçmişi adına bir utanç kabul edip, reddeder. Bu sırada resmi üniformasıyla Tarsuslu Mülazım Hasan Bey yetişip, Kumandan Menil’i ve taburunu teslim alır.

Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Adana, Antep, Urfa ve Maraş’ta da, bağımsızlık ve ulusal onur adına bir avuç kalpaklı önderliğindeki çarıklı, can alıp can verir. Türk’ün ateşle sınandığı günlerdir, namus günüdür, Kuvayı Milliye zamanı, yiğitlik günleridir...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİR KUVA'YI MİLLİYE DESTANI: KARBOĞAZI BASKINI
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları