poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

BİR KONUYA DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM

Atilla Sezener

19-07-2019

Hemen hepimizin evinde bir miktar ilaç vardır. Bu ilaçlar üretilen fabrikalardan veya ithal edilen yerlerden ruhsatlı depolara tevzi edilir. Sonra ana depolardan şehirlerde bulunan tali depolara gönderilirler. Kuryelerde talep üzerine eczanelere tevzi ederler. Siz oradan alır, evinize götürürsünüz. İmal ile sizin eve girinceye kadar bir süreç geçer.

*

İlaçların kutusundaki prospektüslerde veya kutuların üzerinde bir uyarı vardır. Bu ilacı 25 c. üstünde tutmayın diye. Üretim yapan fabrikadan ve ithal edilen yerden sizin eve gelinceye kadar sürekli 25 c. olarak kaldığına beni ikna etme şansınız yoktur. Aynı durum eviniz için de geçerlidir.

*

Kimseyi suçlayıp sorumlu tutmak aklımın ucundan geçmez. Yalnız sorun şudur: İlaçlar yüzde yüze yakın olarak 25 c. nin üstüne muhatap olduklarına göre, etkin maddelerin ne kadarı azalmış veya bozulmuş olmaktadır ?. Çünkü başta evde olmak üzere taşıma gibi durumlarda 30-40 c. arasında sıcaklığa maruz kalmıştır. Dünyadaki tüm doktorlar gelse ve bana “Işık ve sıcaklık ilaçları etkilemez” deseler kulağımın arkasıyla dinlerim.

*

EKONOMİ MİRASYEDİLİKLE YÖNETİLEMEZ

Son derece az ekonomi bilgisi olanlar bile bilirler ki, üretim olmadan ve giderek, üretim getirileri tüketimi tam karşılayıp onu aşmadan gelişme ve refah ve de kalkınma olmaz.

*

Bizim cici iktidar, bu temel prensibi askıya alarak, mevcut ne varsa satıp, ülke yönetmeye kalktı. Bu bir yerde çıkmaz sokağa girecekti. Çoktan girdi bile.

*

Babasının mirasını yiyen ve yaşantısını ona göre düzenleyen bir mirasyedi düşünün, bir yerde pili bitecektir. Bizimki de aynen öyle oldu.

*

Bunun dışında satıp elde ettiği gelirleri, bazı istisnalar dışında israf ve tüketime harcadılar, Saray ve benzerleri gibi.

*

Ondan sonra zora düşen iktidar, beceriksizliğini asla aynaya bakmadan kendi dışında iç ve dış düşman yaratarak Donkişot’un yeldeğirmenlerine saldırması gibi savaşa geçiyor. Bunları fark eden kesim arttıkça, demokratik yollardan şapkasını alıp gidecektir. Başka çıkış yoktur. Yeterince kendimizi kandırdık; artık yeter.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİR KONUYA DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları