poyrazoğlu otomotiv etiler

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN KUTLANMALI 

Gülistan ÇÖVÜT

14-02-2018

Televizyonlar, reklam panoları, mağazalar, yani kısaca kapitalizmin bütün çarkları bu günü bangır bangır ilan ediyor. 14 Şubat geldi mi birçok kimsede telaş başlar; sevgilime, hanımıma, kız arkadaşıma, nişanlıma “Ne alsam?”, “Acaba bunu beğenir mi?”, “Bu çiçeği beğenir mi?”, “Nerede romantik bir yemek yesek?”ve benzeri sorular dolaşır kafalarda.

Sevdiğin bir kimseye güzellikler yapmak ona sevildiğini hissettirmek ve bunu dile getirmek bunlar aslında çok hoş davranışlar. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde “Sevdiğiniz insana sevdiğinizi söyleyiniz” buyurmuştur. Fakat bunu bir güne sığdırmayın. İnsan sevdiğini her gün hatırlamalı. Sıradan bir günde bile elinde çiçekle sevdiğine gidebilmelidir. İşte bu gerçek sevginin işaretidir. Bu sevgililer günü nerden çıktı acaba? Kim ilan etti bu günü sevgililer günü olarak? Neden bu gün ? Neden ayın 13’ü veya 15’i değil de 14 ‘ü?

Sevgililer gününün başlangıcı için Roma tarihine bakıyoruz….İmparator 2. Claudius ülkesini kendine özgü katı kurallar ile, zalimce yönetirdi. Ordusunda savaşacak asker bulamıyordu. Aniden tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Yasakladı.

O dönemde Roma’da yaşayan Aziz Valentin çiftleri gizlice evlendirmeye devam ediyordu. Bunu haber alan İmparator, Aziz VALENTİN’İ öldürttü.

Takvimler 14 ŞUBAT M.S 270 i gösteriyordu. İşte o gün bugün 14 Şubat sevgililer günü olarak kutlanır.

Evet bugün sevgililer günü . . . Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü… Sevgilinizi sevgi sözcükleriyle sevin. Sizi birbirinize yaklaştıran aşkınızı, mutluluğunuzu, sevginizi, güveninizi ve güzel duyguları ateşleyen hislerinizi ‘seni seviyorum’ cümlesiyle bütünleştirin. Şu an yanınızdaysa eğer, demek ki değeri sizin için çok ayrı ve emin olun sizin dilinizden dökülecek olan birkaç aşk cümlesinin yeri de sevdiğiniz için aynı.
Sesiniz….Sözünüz….Sevdiğinizi ..Söylesin

Sevgi sesi, canlıdır, biraz heyecanlıdır, mutluluk ve şefkat taşır. Sevginin büyüsünü iletir. İletmelidir. Gönülden gelmelidir.

Sözümüz.. Kullandığımız ifade ve kelimeler, şevgimize ilaveten takdir, onay, önemseme içermelidir. Karşıdaki kişiye ayrıca saygımızı anlatmalı.. Yerine ve ilişki düzeyine göre bunları tayin ederiz.

Seni seviyorum, iki kelimedir. İçinde dünyanın en yüce enerjisini taşır. Utanmadan söyleyebilmeliyiz.

Size değer veren birinin varlığını hissetmek paha biçilemez.

HERŞEYE RAĞMEN SEVMEK VE SEVİLMEK DÜNYANIN EN GÜZEL DUYGUSU...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİR GÜN DEĞİL HER GÜN KUTLANMALI 
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları