etiler poyrazoğlu otomotiv

BİR ÇAMLIK YÜRÜYÜŞÜ

Asil Türk

14-09-2018

Çok yakın bir arkadaşımla haftanın en az üç günü evimizden çıkıp, Çamlık Caddesi üzerinden Çamlık Orman alanı içindeki parkurdan yürüyüş yapıp aynı güzergâhtan evimize dönüyoruz. Bu yürüyüşü yapmamızın nedeni, hem sağlıklı yaşamak, hem de sohbet ederek stres atmak. Evden çıktığımız anda ilk gördüğümüz kaldırımlar üzerine park etmiş araçlar.

Oysa, Forum Çamlık civarında bulunan tüm sokaklarda alt yapı çalışması tamamlandı ve her araç için park edebileceği alanlar sarı çizgiler ile işaretlendi. Sarı çizgilere bakan kim ? Araçların büyük bir kısmı kaldırımların üzerinde, birçoğu çizgilerin dışında park ettiği için mecburen araçlara ait yoldan yürümek zorunda kalıyoruz. Bizim gibi pek çok vatandaşımız da yol üzerinde ve tedirgin. Çünkü, ara sokaklarda ralli yapmayı seven vatandaşlarımız, kedi görse yavaşlayan sürücüler, yayayı görünce ezmek istercesine daha fazla gaza basıyor.

Kenar kenar kendimizi koruyarak Çamlık Caddesine çıkıyoruz. Beyaz Park yanından karşıdan karşıya geçmek istediğimiz nokta da araçlar hiçbir şekilde yayalara bakmadan hızla dönüşlerini yapıyorlar. Bu noktada araçların hızlı geçişinden kendimizi kurtarıp karşıya geçiyoruz. Aygören Bulvarı kavşağını geçtikten sonra alt yapı çalışmalarının yapıldığı alana giriyoruz. Bir sonraki Fatih Cami yol ayrımına geldiğimizde, bu defa kaldırımın bitişi ve karşısındaki geçişin ortasına yaya yolunu kapatacak şekilde park etmiş sorumsuz park edilmiş araçların arasından geçtiğimiz sırada, bir genç drift yaptırarak aracı Fatih Cami istikametine sürüyor. Yine canımızı zor kurtarıyoruz.

Diyoruz ki; yollar ve sürücüler kötü ama yürüyüşümüzü de bırakmayalım. Aynı sıkıntıları sonraki 2 yol ayrımında da yaşıyoruz. Kahvecilerin bulunduğu alana geldiğimizde, yol kenarındaki tretuvar taşlarını aşıp yayalara ayrılmış alana park etmiş çok lüks araçlar karşımıza çıkıyor. Lüks araca binmek kişiye medeniyet vermiyor deyip yürüyüşümüze devam ediyoruz. Çamlık Orman alanı içine girinceye kadar onlarca rahatsız edici trafik olayı yaşıyoruz ve akabinde orman alanının verdiği rahatlık ve huzur ile yürümeye devam ediyoruz.

Çamlık Orman alanının ortasına geldiğimizde Hayvanat Bahçesinden gelen buram buram kokular burnumuzu tıkamamıza neden oluyor. Bu kokulara da sabır deyip yolumuza devam ediyoruz. Mangallı Piknik alanına geldiğimizde ise mangallardan çıkan duman eşliğinde gelen et kokuları iştahımızı kabartıyor. Çamlık alt girişini geçtikten sonra ise sevgilileri ile sohbete gelen gençleri görüyoruz ve yolumuza devam edip, aynı sıkıntıları yaşayarak eve dönüş yapacağımız yola tekrar dönüyoruz.

Tüm bu yaşadıklarımıza rağmen bu yürüyüşlerimize ısrar ile devam ediyoruz. Ancak, bir yandan da bu yolda yaşadığımız olumsuzluklar olmasa, yürüyüşten ve sohbetten daha çok keyif alabileceğimizi düşünüyoruz. Yunus Emre’nin şu dizeleri aklımıza yaşadıklarımızı özetliyor; Keşke demek için bile geçtir vakit. Geçti ömür bir ah ile içi dolu eyvah ile.

Keşkelerimizin en aza inmesi dileğiyle. DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİR ÇAMLIK YÜRÜYÜŞÜ
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları