3 Haziran 2020 Çarşamba

BİLİNÇLİ KULLUK

Mustafa Örki

27-09-2018

“ Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan rabbinize kulluk edininiz ki takvaya eresiniz” Bakara/2, 21

İlim sahipleri a-b-d kelimesi arapçada karşıt anlamlar içerdiğini söylemişler.”ya’bidu” ve ya’budu şeklinde gelir. Birinci kelime reddetmek diğeri kabul etmek manasınadır.Bir müminin kulluğunun şuurlu/bilinçi olması için neye hayır neyi evet dediğini bilmesi onun cesaretini artırır. Din güveni olanların işidir, biz Allah’a güveniyoruz. Bir mümin kendisine ve inandığı şeylere inancı/güveni varsa sıkıntı olmaz.

Bilerek ve şuurlu olarak kulluk neye yarar? Bu soru ciddi, cevabı da ona göredir. Dini hayatımızın canlılığı çok önemli. Aynı düzeyde götürmek gerekiyor, pratikte hiç de öyle değil. Halbuki kelime-i şehadet veya tevhid kabul etmek son nefese kadar bir yolculukta dini hayatı yaşama esastır. Bu yolda ne kadar yükümlülük varsa gücü yettiği nisbette yaşamamız gerekmektedir.

Önümüzde iki seçenek var ya Allah’a itaat edeceğiz veya başkasına özgürüz, netcelerinide katlanacağız. “Siracen münira” etraffına aydınlatan bir kandil vahiy olmadan bu canlılığı sürdürmak mümkün değil. Kur’an hayatımızda olursa yaşama enercisini, coşkusunu yakalamak mümkün.

Etrafımda dininin ibadet yönünü yaşayanlara gelin bu dinin salih amel bölümünüde yaşayalım teklifime enercimiz/gücüm yok dediklerini, değişik mazeret ürettiklerini görüyorum.

Ahzap sûresi 45 ve 46 âyetlerinde Rabbimiz Hz. Muhammed (As) “şahit-müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdiğini, O’nun izniyle bir davetçi ve atrafını aydınlatan bir kandil olarak tanıtır. Biz müslümanlarında bu vazifeyi yerine getirmemiz gerektiği bir gerçektir. Her kim neye sahipse onu Allah yolunda insanların lehine kullanmalıdır.

Hz. Muhammed (As) son nefesine kadar aktifti. Bizim dindarlarımız camide tahıyyatül mescid namaz ve benzerleri ile yetiniyor. Niye böyle gücü yok bilinçli bir tercihleri yok. Evde-sokakta olanlar onun için sadece eleştiri malzemesi. Çözüm ve noktasında orada değil.

Hâl ve lisanen gücümüz yettiği kadar ne yaptığımız bilen bir şuurlu kulluğu yaşamalı-hissetmeli ve hissettirmeliyiz. Sonuç ne olur? Asla dememeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİLİNÇLİ KULLUK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları