etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

BİLGİSİZLİK  DÜNYASI

Atilla Sezener

17-01-2020

Herkesin kendine göre cahil tarifi ve anlayışı vardır. Bana göre “sorgulama kültürüne” ulaşmamış herkes yaşı, sıfatı, ırkı, dini ne olursa olsun cahildir.

Cahillik üç türlüdür:

1-Her şeyi bilmemek

2-Gerekeni bilmemek

3-Bir sürü gereksiz şeyi bilmek

“Sırf zekaya güvenmek isyankarlığı,

Sırf insanlığa bel bağlamak ise zayıflığı doğurur.

Güvene saplanıp kalmak aptallığı,

Cesaretin gücüne dayanmaksa şiddete yol açar.”

Akıllı ve cahil olmayan kişi, bunların tümünü kendi nefsinde ayarlayan ve kullanandır. Gelin yazının burasında Hacı Bektaş Veli’yi dinleyelim: “Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur. Madde karanlığı, akıl nuru ile ; cehalet karanlığı, ilim nuru ile ; nefis karanlığı, marifet nuru ile; gönül karanlığı, aşk nuru ile aydınlanır.”

Genellikle insanlar yaşadıkları gibi düşünürler. Cahiller burada birinciliği kimseye kaptırmazlar. Üst değer yargılarına ulaşamazlar. Örneğin Tolstoy’un “Güzel olan sevgili değildir; sevgili olan güzeldir” sözü gibi.

Çok yanıldığımız bir ön yargı vardır. Biz bu dünyaya anlaşılmak için gelmedik. Ya niye geldik? Anlamak için geldik.

Aslında tüm olaylar karşısında insan akıllı ve iyi niyetli davranmalıdır. Sonuç umduğunuzdan çok farklı olabilir. Ama bu sizi hedefinizden asla saptırmamalıdır. Size ilginç bir olay anlatayım: “Exxon’a ait bir petrol tankeri Kanada açıklarında battıktan sonra, iki tane deniz ayısı, vücutlarına yapışan petrolden 80.bin dolar harcanarak temizlenmiş ve büyük bir törenle denize bırakılmıştı. Birkaç dakika sonra ise herkesin gözleri önünde, deniz ayıları, katil balinalara (orkalara) yem oldu.”

Cahiller çeşitli ülkelerde ve hatta bizde devletin tepesine çıkabilirler. Orada kendilerini ilah görebilirler. Onların en büyük özelliği öfkelerine esir olmalarıdır. Öfke eken ise, yalnız pişmanlık biçmez, unutulmaz ve bağışlanmaz nefret de biçerler.

Biliyorsunuz rüyaları, hayalleri, hedefleri gerçekleştirmenin tek yolu uyanmaktır. Ama onlar uyanmak yerine uyumayı tercih ederler. İşin hazin yanı uyuduklarını da bilmezler.

Birçok kere tahsilli olmak, devletin tepesi dahil her yere tırmanmak cahilliği ortadan kaldırmıyor. Kişi çapsız, cibilliyetsiz, hırsı aklını aşmış ve para ve otoriteye doymak bilmez ise hem kendi ülkesine ve hem de başka ülkelere ve insanlara zarar verir. Bunun tipik bir örneği aşağıdaki fıkra ile hicvedilmiştir. Heinrich Himmler (1900-1945), Nazilerin özel SS kıtalarının başındaydı. Savaş sırasında rivayete göre SS mensuplarına şu talimatı veriyor:

-İşgal ettiğimiz yerlerdeki güzel kızlara tecavüz edeceksiniz. Sonra ayağa kalkıp “Dokuz ay sonra bir oğlan doğuracaksın. Adını Adolf Hitler koyacaksın” deyip Heil Hitler diye selam vereceksin.

Bir SS subayı Paris’in Boulogne ormanında dolaşırken zayıf, solgun bir Fransız kızı görmüş. Aklına Himmler’den aldığı emir gelince, kızı ağaçlar altına sürükleyip icabına bakmış. Ardından ayağa kalkıp:

-Dokuz ay sonra bir oğlan doğuracaksın. Adını Adolf Hitler koyacaksın. Heil Hitler ! ,diye tekmilini vermiş. Bunun üzerine Fransız kız yattığı yerden:

-Dokuz gün sonra bir hastalık bulacaksın. Adını frengi koyacaksın. Vive la France !.

BOŞ ÇUVAL DİK DURMAZ. ZORLAMAYIN.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİLGİSİZLİK  DÜNYASI
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları