etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Bilgi Kirliliği  &  Ekmek

Gülnur PÜRDİK

01-11-2018

Son yıllarda medya( yazılı ve görsel) aracılığıyla uzman olmayan kişiler tarafından sağlıklı beslenme ile ilgili açıklamaların yapılması halk sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Fikir sunan kişilerin popülerliği ve ikna edebilme yeteneğinin yüksek olması beslenme konusunda ekranlara çıkarak söz söyleyebilme donanıma sahip olduğunu göstermez. Sağlık alanı, multi-disipliner yani bir nevi ekip çalışması gerektirir. Her meslek grubunun görevini yerine getirebilmesi için mutlaka etkileşim içerisinde olduğu bilim dalları hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Ancak bu yeterli bilgi beslenme konusunda kesin ifadeler kullanarak halkı yanlış yönlendirme hakkı sunmaz. Nasıl ki; bizler iç hastalıklarına son derece hakim olsak da doktorunun uyguladığı tedavi yöntemlerine müdahale etmediğimiz gibi ya da bir kadın doğum doktorunun yönlendirdiği bir hastaya şu besin infertiliteye yani kısırlığa iyi gelir diyerek doktorunun tedavi protokülünü bilmeden ve bilgisi olmadan hastasına bir besin-kür önermediğimiz gibi veya bel-boyun fıtığı, menisküs yırtılması gibi rahatsızlıkları olan bireylere bilinçsiz yaptığı fiziksel aktivite türünün ne gibi zararlar vereceğini düşünmeden egzersiz programı hazırlamadığımız gibi diğer meslek gruplarının da bu hassasiyeti göstermesini istiyoruz. İnsanın vicdanını bir kenara koyarak kazanç uğruna meslek etikleri dışına çıkması sonucunda toplum sağlığı zarar görüyor.

Bu kaosu ilk olarak ekmek ile çözümlemek isterim. Bazı kişiler zayıflama diyetlerinde ekmeğin bulunmamasını söylemektedirler. Ben fikrimi sunucağım, siz ekmeği tüketip- tüketmeme konusunu kendiniz karar verin ;) Buğday temel besinlerin başında gelir. B12 ve C vitamini dışındaki bütün besin öğelerinin içerir. Ancak buğday öğütülürken özü ve kepek bölümü ayrılarak elde edilen beyaz un ve bundan yapılan ekmek besleyici değerinin kaybeder. Beyaz ekmek çok hızlı sindirilir, kan şekerini hızlı yükseltir bu sebeple şişmanlatıcı sayılabilir.

Tam buğday unundan yapılan ekmek besleyicidir, posa içeriği yüksek olduğundan yavaş sindirilir. Verdiği tokluk hissi ile daha az tüketilir. Ana yemeklerle birlikte bir dilim ekmek tüketilmesinin şişmanlıkla bir ilgisi yoktur. Her besinde olduğu gibi tam buğday ekmeğininde fazla tüketilmesi kilo alınmasının sebeplerindendir. Beslenmede ekmeği çıkartmak yemeklerin daha çok tüketilmesine neden olur. Ekmeği tüketmeyip kıymalı börek, saç böreği, makarna, pasta, simit vb. besinler yiyen insanlar çok gördüm. Ekmek tüketiminin az olduğunu söylenen ABD şişmanlığın en yüksek oranda görüldüğü ülkedir. Ekmek yerine bulgur pilavı yenebilir ancak pilavı yaparken içerisine yağ katıldığı için ekmeğe oranla daha yüksek enerji değerine sahip olduğu unutulmamalıdır. Yağlı yemekle çok ekmek yenmesi, ekmeğin üzerine tereyağı,çikolata sürülerek yenmesi ya da ekmeğin arasına yağda kızarmış köfte yenmesi halinde alınan yüksek enerji hareket ederek harcanmazsa kilo alımı gerçekleşir. Günde bir somon ekmek arasına domates, çökelek yiyen inşaat işçileri arasında şişman olanları hiç görmedim. Etin, sütün, ekmeğin, meyvenin yani hangi besinin hangi çeşitinin beslenmeniz de ne kadar yer alacağı ne derece önemli olduğu kişiye göre değişmektedir. Son olarak izlenimlerim diyor ki ekmek yemeden etkili zayıflama ve verilen ağırlığın uzun süre koruyabilen kişi yoktur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bilgi Kirliliği  &  Ekmek
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları