etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Beslenmede Tüketicilerin Rolü

Gülnur PÜRDİK

27-05-2017

Günümüzde gelişen teknolojik imkanlar bireylere herhangi bir ürün veya hizmet konusunda geniş seçim olanakları sağlayarak doğru bilgilere ulaştırabildiği gibi, özellikle ekonomik kazançlı yanlış bilgilere oldukça duyarlı hale getirdi.

Tüketicilerin yanlış bilgilerin var olduğunu bilmemesi doğal...

Tedavileri destekleyici fonksiyonel besin ve diyet suplemanlarının yani vitamin ve mineral desteklerinin çoğalması, ‘Ekmeği sofrandan kaldır, zayıfla’ gibi yanlış inançlar, hızlı uyumu vaat eden öneriler, tek bir çalışmaya dayanan öneriler, ürün satmaya yardımcı olarak önerilerde bulunma yanlış bilgilenmeleri artırmıştır.

Sosyal medyadaki zayıflama trendlerine şöyle bir göz attığımızda 2013 altın çilek, 2014 yeşil kahve, 2015 biber hapları, 2016 goji berry ve son olarak chia tohumu… İnsanoğlu sorunları için en kolay ve kısa süreli çözüm yolları arayışında olsa da kalıcı kilo vermenin tek yolu sabırlı olmaktır.

Moda besinlerin hastalık iyileştirmede veya zayıflamada mucizevi etki gösterdiği empoze edilmeye çalışılsa da her yıl reytingleri sağlamada sermaye olarak kullanılan besinlerin ne ölçüde alınacağı, hangi sıklıkla tüketilecekleri ve kimlere tavsiye edilmesi konusunda yeterli bilgilere yer verilmez. Yapılan çalışmalarda tüketicilerin %43’ü beslenme biliminin yeni çalışmalarından faydalanmada istekli olmalarına karşın, tüketicilerin %22’si bu bilgilenmelerin kafa karışıklığına sebep olduğunu belirtmiştir. ADA’nın 2002 araştırmasına göre de tüketicilerin sadece %13’ü beslenme ile ilgili bilgileri doğrudan diyetisyenden aldıklarını belirtmişlerdir. En önemlisi besinlerin ilaçlarla etkileşimi ve toksik bileşenleri bilinmez ise vücudunuzda faydadan çok metabolik zararlar oluşturabilir ve sonucunda uygun ve etkili tedavi almayı geciktirir. Buna ‘Kaş yapayım derken göz çıkarmak’ demek yanlış olmaz…

Beslenmede tüketicinin en önemli rolü; bilinen web siteleri yoluyla güvenilir bilgiye nasıl ulaşacaklarını bilmektir. Yanlış bilgilenmelerden korunmanın en önemli yolu ise bireylerin sorgulayıcı ve eleştirel düşünmeyi öğrenmeleridir. Besin ve beslenme ile ilgili ürünün özelliklerini dikkatle incelemeli, size uygunluğunu değerlendirme ve uygulama konusunda bir beslenme uzmanına danışmaları gerekir. Sosyal medya üzerinde edindiğiniz bilgilerin güvenirliğini konuyu çeşitli yönlerden ele almasına, yazı içeriğine uygun satış ürünleri göstermesine, araştırmaların ve bireylerin özgeçmişine, bilginin güncelliğine, bilgiyi destekleyici linkler sağlamasına dikkat ediniz.

Unutulmaması gereken püf nokta; başkaları için doğru olan sizin için doğru olmayabilir…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Beslenmede Tüketicilerin Rolü
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları