etiler poyrazoğlu otomotiv

BESLENME & BİLGİ KİRLİLİĞİ

Gülnur PÜRDİK

20-10-2018

Sağlık ve beslenme konularında bilgiye erişim hızı, gelişen teknoloji paralelinde katlanarak büyüyor. Tarihte geçmişe baktığımızda dünyayı öldüren nedenlerin başında bulaşıcı hastalıklar ve savaş kayıpları geliyordu. Peki ya şimdi? Kronik hastalıklar. Basında sık sık rastladığım şu ürün ‘her derde deva’ , ’hayat kurtarır’ gibi abartılı ifadelere yer veriliyor. Örneğin; kan tahlillerinde D vitaminin düşük olduğunu gören bir danışanımın ‘internetten araştırdım, marul D vitamini açısından zenginmiş ben çok marulda yiyorum ama' söylemi beni benden aldı. Her zaman dile getiririm marulun benim için besleyici değeri yok denecek kadar az. Nasıl D vitaminin iyi kaynaklarından olabilir ki ?!

Varmak istediğim nokta şu; beslenme konusunda çok ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu ve bu durum tüketici sağlığını tehdit ediyor. Bu konuda otoritelere ve iletişim kanallarına büyük görev düşüyor.

Bir besin ya da ürünün insan sağlığı üzerinde tek başına çok büyük etkisinin olması pek mümkün değildir. Tek bir besin mucizevi olamaz.

Beslenme bilimi neredeyse 1.5 yılda bir kendini güncelliyor. Günde 3-4 fincan kahve tüketimi yaşam sürenizi uzatıyor derken şimdi ise yeni bir çalışmaya göre fazla kahve tüketimin kanserojen yapının oluşumunu desteklediği gözlemlenmiştir. Birine iyi gelen besin/ilaç bir başkasına iyi gelmeyebilir. Biz diyetisyenlerin meşhur sloganıdır: ‘Diyet kişiye özel planlanmalıdır’.

Neden bu hafta bu konuya yer vermek istedim ?

Yakın zamanda il dışından gelen bir danışan kabul ettim. Bana sadece vücut analizi yaptıracağını söyledi, tabi ki dedim. Üçlü basamaklarda olan kilosu için internet üzerinden sadece zayıflama hapı kullanarak zayıflamaya çalıştığını ve değişimi merak ettiğini söyledi. Ekmeği, pirinci, fast-food beslenmeyi çok sevdiğini ve kiloya bağlı Tip2 diyabet hastası olduğunu söyledi. Yazdıklarımı okurken hap etkili olmuş mu? Bizde deneyelim diyenlerinizi duyuyorum sanki. Hemen söylüyorum başta 9 kilo vermiş sonra durmuş. Danışanıma doğru yol haritasını anlatarak karar verdiğinde tekrardan beklediğimi veya yaşadığı ilde bir beslenme uzmanından destek almaya karar verdiğinde beni mutlaka bilgilendirmesini istedim. Çünkü onun ve ailesinin adına çok mutlu olacağım. Günümüzde obezitenin etkisi ile yaşanan kalp krizi sonucu ölümler yirmili yaşlara düşmeye ve görülen vaka sayısı artmaya devam ediyor. Sosyal medya ve basında lütfen bu tür haberleri de okuyunuz.

Yüz-yüze iletişime geçmek her zaman ilk tercihim olsa da yukarıda yazdığım iki örnek ve bu köşeye sığdıramadıklarım beni online danışmalık hizmeti vermeye yönlendirdi. Kendinize hak ettiğiniz hayatı vermek için adım atmak istediğinizde dyt.gulnurpurdik adlı instagram adresine mesaj veya gulnurpurdik@hotmail.com adresinden e-posta gönderebilirsiniz. Doğru bilgiye uzmanından ulaşmayı denediğiniz sağlıklı günler dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BESLENME & BİLGİ KİRLİLİĞİ
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları