etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

BESİNLERLE İLAÇLARIN ALINMASI

Gülnur PÜRDİK

04-11-2017

Kış soğuklarının kendini göstermesi , hastalıkların artmasına ve beraberinde ilaç kullanımına sürekler.. Birçok ilaç insan vücuduyla farklı şekillerde etkileşime giren güçlü maddeler içermektedir. Beslenme şekli ve kişilerin yaşam tarzı bazen ilaçlar üzerinde önemli bir etkiye neden olabilmektedir. Besinler ile ilaçlar arasındaki etkileşim, birçok ilacın tedaviye etkisini ve yan etki riskini etkilemektedir. Bu etkileşimler; ilacın beklenen etkisini geciktirebilir, artırabilir veya azaltabilmektedir. Ağızdan alınan ilaçlar mideden ya da ince bağırsaktan emilir. Bu sırada sindirim sisteminde bulunan besinler ilacın emilimini etkileyebilmektedir. İlacın yemekten bir saat önce ya da iki saat sonra alınması ve mutlaka kullanım talimatında olan tüketim şekline de özen gösterilmesi gerekir. İlaçların yağ ve özellikle taşınmasında görev olan protein içerikli besinlerle eş zamanlı tüketimi ilacın yararlığını artırmaktadır.

Yüksek K vitamini içeren koyu yeşil renk sebzeler ve meyveler kanın pıhtılaşmasını önleyen etken maddeli ilaçlar ile dikkatli tüketilmelidir. Özellikle brokoli, ıspanak, pazı, nane, maydanoz, asma yaprağı, roka, tere, dereotu, semizotu, kuzukulağı günde 1 porsiyon tüketilerek K vitamini düzeyleri dengede tutulabilir. Bazı antibiyotik gruplarının süt ürünleri ile birlikte tüketimi ilaç emilimini bozmaktadır. Kişi diyetinde ilaç kullandığı sürede süt ürünlerini tamamiyle çıkartmak yerine ilacını aldığı zamanı süt ürünlerini tükettiği zamanı planlamalıdır. Özellikle antideprasanlar ve sinir sistemini etkileyen ilaçlarla etkileşime giren alkol, hemem hemen tüm ilaçlarla birlikte tüketimine dikkat edilmelidir. Yüksek doz tüketiminde kalp çarpıntısı ve düşük tansiyon görülmektedir. Yapılan çalışmalarda hastaların hastane dışından tıbbi bitki elde ettikleri ve %50-70 ‘nin doktorlarına bilgi vermeden kullanıldığı bildirilmiştir. Besin destekleri kullanan kişilerin hekim ve eczacılarına bu takviyeleri kullandıkları ile ilgili bilgi vermelidir

Sık karşılaştığım hataların birkaçından bahsedecek olursam;.

Meyan Kökü: Kolalı içecekler, şerbetler, bazı kek, tatlı ve şekerlemeler ile diyet suplemanlarında yaygın olarak kullanılır. Fazla Tüketimi ise potasyum kaybı, ödem, kan basıncı artışı neden olabilir. İdrar söktürü ilaçla birlikte kullanımı vücuttaki yararlılığında azalmaya sebep olur.

Greyfurt: Kalp ritim bozukluğunda kullanılan ilaçlarla tüketilen greyfurt özellikle 45 yaş üstü bireylerde serum konsantrasyonun artmasını sağlar. Greyfurt ilaçların parçalanma süresini uzatarak ilacın kanda çok birikmesine sebep olarak doza bağlı yan etkileri artırır.

Ginkgo: Hafıza eksikliği, kulak çınlaması, kalp ve beyin dışındaki tüm kan damarlarının hastalıklarında kullanılan ginkgonun epilepsi ilaçları ile birlikte kullanıldığında ölümcül nöbet geçirildiği bildirilmiştir.

Sarı Kantaron: Mutluluk hormonu dediğimiz seratonin seviyesinin yükselterek etki gösteren anti-depresanlar da kullanılan sarı kantaron, serotoninin geri emilmini engelleyerek ilacın etkilerini şiddetlendirir. Artan seratonin aşırı sinir oluşturur ve sonucunda kalp atımı bozuklukları, bilinç kaybı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BESİNLERLE İLAÇLARIN ALINMASI
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları