poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

BEKRİ MUSTAFA ( 1778-1819 )

Atilla Sezener

16-03-2020

Bekri, içkiye düşkün, ayyaş biri demek. Bekri böyle biri ama, günümüze uzanan hatırlanması tamamen keskin zeka ve hazırcevap kimse oluşundandır. 41 yıllık çok kısa ömrüne karşın, sayısız espri ve fıkranın adamı olmuştur.

*

Çok üzüldüğüm taraf ise, yazılı kültürle başımızın hoş olmaması burada da kendini göstermiş ve hakkında anlatılanların tamama yakını Nasrettin Hoca’da olduğu gibi sonradan uydurulanlardır. Örneğin çoğu macerası Padişah ve içki düşmanı 4. Murat iledir. Şimdi sıkı durun 4. Murat, 1612 ile 1640 arasında 32 yıl yaşamıştır. Yani Bekri ile karşılaşması imkansızdır. Aralarında 138 yıl vardır. Yazıp çizenlerin çapını da bir düşünün artık.

Bazılarını çok şaşırtmak için bir bilgi daha vereyim: Ünlü Kösem Sultan’ın oğlu 4. Murat, içki-tütün ve kahveyi yasaklamıştı. Kendisinin içkiden öldüğünü ilave edeyim.

*

Doğruluk derecesini garanti etmeden, en çok anlatılanlardan birini yazayım.

Bir yerde hoca bulunamadığı için cenaze namazını kıldırmak zorunda kalan Bekri Mustafa, bir ara ölünün kulağına eğilip bir şeyler söyler. Namazdan sonra meraklılar sorar:

-Bekri ölüye ne dedin ?

-“Orada sana dünyanın hali nicedir diye sorarlarsa, Bekri Mustafa İmam olmuş, dersin.” Sen bunu söyle, gerisini onlar anlar dedim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BEKRİ MUSTAFA ( 1778-1819 )
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları