poyrazoğlu otomotiv etiler

BEDENSEL ZARARLAR

Asil Türk

24-05-2019

Bilindiği üzere ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası, iş kazası, öldürme ve yaralama gibi pek çok bedensel zarara neden olan olay yaşanmaktadır. Meydana gelen bu bedensel zararların bir kısmı ölüme, bir kısmı ise sürekli veya geçici işgöremezliklere neden olmaktadır. Bu yazımda vatandaşlarımıza yol gösterebilmek için yapılacak olan iş ve işlemleri kısaca anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle en sık rastlanan olaylardan bir tanesi trafik kazaları olduğundan, trafik kazası neticesinde bir ölüm veya işgöremezlik hali ortaya çıktığında vatandaşlarımızın ilk yapması gereken şey hasar ve zarara neden olan aracın zorunlu trafik sigorta poliçesi kapsamında sigorta şirketine müracaat etmesi, bunun yanı sıra sigorta teminatının yetersiz kalacağını anlaması durumunda da araç maliki ve sürücüye tazminat davası açmasıdır. Tam da bu noktada bu işin simsarları devreye girmekte ve maalesef kaza sonrası maddi ve manevi olarak mağdur olan bu vatandaşlarımız ikinci bir kez daha mağdur olmaktadırlar. Bu nedenle, benim önerim “Biz sizin adınıza işlerinizi takip ederiz. Sizden para almayız.” diyen iş takipçilerinden uzak durmaları, sigorta şirketine bizzat kendileri başvurabilecekleri gibi bu konunun uzmanı olan avukatlardan yardım almalarıdırlar. Denizli Barosu’da bu konuda vatandaşlarımızı uyarıcı girişimlerine son dönemde fazlası ile ağırlık vermiştir.

Vatandaşlarımıza yardımcı olacağı vaadi ile iş takip eden kişiler, vatandaşımızın uğradığı zararın miktarını dahi tam ve doğru olarak hesaplamaktan uzak olup, gerçek zararın karşılanmasından ziyade, sigorta şirketinin ödeyeceği paradan pay alma peşinde koşmaktadırlar. Hatta, bazı vatandaşlarımızın paralarını tümü ile kaptırdıkları da bir gerçektir.

Aynı şekilde iş kazaları sonrasında da; SGK tarafından bağlanacak olan geçici ve sürekli işgöremezlik gelirleri, ölüm aylıkları gibi ödemelerden yararlanmak için bizzat veya konusunun uzmanı bir avukattan hukuki yardım almaları sorunların hızlıca çözümlenmesini sağlayacağı gibi, kalan zararın tahsili için açılması gereken davalarda da hata yapma ihtimalinden uzak durmuş olacaklardır. Böylece hak kayıpları ortadan kalkacak ve kaza sonrası maddi ve manevi olarak zarar görmüş olan bu vatandaşlarımız yeniden mağdur olmaktan kurtulacaklardır.

Adam öldürme veya yaralama hallerinde de hızlı bir şekilde hareket edip, bu fiile neden olan kişi veya kişilerin mal varlıklarını kaçırmadan bir an evvel dava açmaları ve gerekli tedbirleri almakta vatandaşlarımız için çok önemlidir. Asıl olan tek başına dava kazanmak olmayıp, sonuç elde etmek te bir o kadar önem taşımaktadır.

Tüm bu bedensel zararlarda orta çıkacak olan tazminatların hesaplanması aktüerya biliminin işidir. Aktüerya hesaplamaları büyük oranda varsayımlara dayalıdır. Bu hesaplamalar için kişinin yaşı, olay tarihindeki yaşına göre PMF tablosuna göre bakiye ömrü, aylık kazancı, olay sonrası geçici ve sürekli işgöremezliklerinin süresi ve oranları, olayın meydana gelişindeki kusur oranları çok büyük önem arz etmektedir. Yine, vefat halinde vefat edenin desteğinden yararlanan kişilerin de tazminat isteminde bulunmaları mümkün olup, anne, baba, eş, çocuklar, bur alan öğrenci gibi, vefat edenin ekonomik olarak destek olduğu herkes destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunabileceklerdir.

Elbette, tüm bu maddi tazminatların yanı sıra manevi zararlara yönelik manevi tazminat talebinde bulunmayı da ihmal etmemek gerekmektedir. Manevi tazminat talebinde ise olay sonrası çekilen acı ve ıstırabın tam ve doğru bir şekilde yansıtılması önem arz etmektedir. Tüm bunlar için ise profesyonel olarak hizmet veren Denizli Baromuzun kıymetli avukatlarından hukuki yardım almanız dileğiyle. DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BEDENSEL ZARARLAR
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları