poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

BAZI  TARİKATLARIN  ANATOMİSİ

Atilla Sezener

28-10-2019

-Bu gurupların güya liderleri olan kendilerine şeyh denilen adamların büyük çoğunluğu ilkokul mezunu. Arapça bilmiyorlar. Kuran okuyamıyorlar. Dini olarak hiçbir ciddi eğitimleri yok.

-Bazıları belki inanmakta zorlanır ama. Namaz kılıp oruç da tutmuyorlar. Birçok mürit onların vakit namazlarını Mekke’de kıldıklarına inanıyor.

-Merdiven altı ekonomileri çok büyük. Evini, damını ve bankadaki parasının tamamını ayaklarına seren tonla mürit var.

-Merdivenaltı tarikat ve cemaatler, “bilgi kaynağı olarak ilham ve rüyaya, kanıt olarak hurafe, rivayet, keramet ve hikayelere başvuruyorlar.”

-Bu uyduruk şeyhler, keramet sahibi mübarek kişiler olarak yüzlerce ve toplamda aşırı boyutta afyonlanmış kimselerin sırtında saltanat sürüyorlar.

-Cinsellik en çok başvurdukları özellikleri ve bu konu da sınırsızlar. O kadar edepsizleşiyorlar ki, örneğin Mevlana ile Şemsin ilişkilerini cinselliğe bağlıyorlar, Hz. İsa’nın Meryem’den nasıl babasız doğduğunu kendilerine göre anlatıyorlar, İslam’ı ise, sizi isyan ettirecek şekilde kullanıyorlar. Servet ve şehveti yan yana sürdürüyorlar.

-İşin en tahammül edilmez tarafı ise, bunların her yönden (mali kazançları dahil) tamamen denetimsiz ve takipsiz kalması. İlerde hukuk devletine geçersek bunların tümünün kokuları çıkar. Tabii koruyup kollayanların da.

SORGULAMA OLMADAN AYDIN OLUNMAZ

-Kölelik terbiyesinden yetişmiş ve biat kültürünü hayatının rehberi yapmış kimselerin aydın olma şansları yoktur.

*

-En son misalini yazayım. İsrail Devletinin kurulduğu 1948 yılı ile, şimdiki her yıl genişleyen arazisi, haklı olarak bir çok kimseyi rahatsız ediyor. Bunu Tayyip Erdoğan da son BM konuşmasında harita ile dile getirdi.

*

-Biat kültürünü aşamamış biri, bunu fırsat bilerek muhalefetin konuyu anlayamayacağı iddiasında bulunmuş. İşi uzatmadan kısaca yazıyorum. Osmanlı Beyliği küçücük bir alanda kurulmuştu ama üç kıtaya yayıldı. Neyle yayıldı ?. Kılıçla yayıldı. Olay bu kadar basit. Hiç kimse Osmanlıyı davul zurnayla veya mumlu mektupla karşılayıp davet etmedi.

*

-Olay güçtür sadece, gerisi masaldır, dünyadan habersiz yaşamadır. Biz şimdi “Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturacağız” diyoruz. Bunu dünyada kabul eden tek ülke varsa, paylaşın, görelim.

*

-Bakın bazılarının aşırı zorlandığı ülkelerin siyasetinin en ilginç örneğini vereyim. Yoruma da gerek görmüyorum.

Büyük Britanya Parlamentosunun etkili olanı Avam Kamarasının kürsüsünün ardında şunlar yazılıdır:

İNGİLTERENİN DOSTU YOKTUR. İNGİLTERENİN DÜŞMANI YOKTUR. İNGİLTERENİN MENFEATLERİ VARDIR.

*

O kadar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BAZI  TARİKATLARIN  ANATOMİSİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları