etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

BAYRAMLARIN DEĞERİ

Önder Göçgün

20-08-2018

Gündüzüyle gecesiyle güleryüzlü zamanları, kardeşliği, hoşgörü ve barışı içinde barındıran güzelim bayram günleri; tıpkı bir insan gibi, bizlerden de bu tür olumlu, yapıcı davranışların içinde olmamızı beklerler.

Böylece, herkesin kini, öfkeyi, hiddet ve şiddeti, kırgınlığı, dargınlığı bir tarafa bırakıp; olumlu, yapıcı, birleştirip bütünleştirici duygularla bir sevgi yumağı oluşturması gerekir.

İşte tam bu noktada ulu Yunus'un:

Ben gelmedim dava için,

Benim işim sevi için;

Dostun evi gönüllerdir,

Gönüller yapmağa geldim.

şeklindeki anlamlı sözleri kulaklara küpe olmalıdır. Sonuçta, insanı bir ahtapot gibi saran ve onu sırf dünya çıkarları için insani değerlerden uzaklaştıran mal, mülk, servet, şöhret hırsı terk edilerek "gönüller yapmak" ve "insanları kazanmak" yolu benimsenmeli ve bu, ulaşılması gereken bir hedef, amaç olarak kabul edilmelidir. Çünkü, gene ulu Yunus'un dediği gibi;

Mal sahibi, mülk sahibi;

Hani bunun ilk sahibi?

O da yalan, bu da yalan;

Var biraz da sen oyalan!

anlayışı içinde olmalı ve çıplak gelip, çıplak gideceğimiz bu dünya hayatında herşeyi maddeden, paradan puldan, maldan mülkten, servet ve şöhretten ibaret saymayarak, insani değerlerle dolu hale gelmeliyiz. İşte bayramlar, bütün bunlar için bir ilk adım olabilir ve olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, siz değerli okurlarımın bayramınızı kutlar; sağlıklı, mutlu nice bayram günleri geçirmenizi dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BAYRAMLARIN DEĞERİ
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları