poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Bayram Haftası dolayısıyla: BAYRAMIN ANLAMI VE ÖNEMİ

Önder Göçgün

03-06-2019

Bayramlar, insanların sevgi dolu duygularla kucaklaştığı ve sonuçta barış, huzur ve mutluluğun en üst düzeye çıktığı kutlu ve mutlu günlerdir.

Bu anlamlı günlerde hem maddi, hem de manevi bakımdan “verici anlayış” ve buna bağlı olarak yardımlaşma duygusu ile bunun uygulaması büyük önem ve öncelik taşır. Maddi bakımdan yardımlaşmada para, mal, yiyecek, giyecek, ya da yerine göre eşya desteği; manevi yönden yardımlaşmada ise, gönül zenginliği ile birbirini ziyaretle konuşup görüşerek sevgi bağlarını güçlendirmek esastır. Bu da beraberinde, samimi çizgide inanmış insanların yücelme isteklerini, duygu ve heyecanlarını daha da yoğun hale getirir.

Onun için, çok özel anlam ve değer taşıyan bayram günlerinin, bir sevgi yumağı halinde kaynaşan insanlara zengin pozitif enerjiler kazandırdığı muhakkaktır. Böylece bu derin anlam yüklü günlerin, aynı zamanda kulların Allah’a gönül yoluyla en yakın olabildiği zamanları içinde barındırdığı gerçeği de hatırdan çıkarılmamalı ve bayramlar, mümkün olduğunca olumsuzluklardan uzak, sakin, güleryüzlü bir şekilde huzur ve mutluluk içinde geçirilmelidir.

Ruhsal bakımdan bayramların toplumlar üzerinde yarattığı olumlu etki ile yüklediği pozitif enerji, sanılanın da ötesinde çok yüksektir. Böylece, karşılıklı anlayış ve dayanışma ruhu gelişerek, sosyal planda toplumsal barış ve huzur da en sağlıklı çizgiye ulaşır. Sonuçta, insanların büyük başarılara ulaşma gayret ve heyecanını da pekiştirir.

Bayramlar, inançla bütünleşen bir geleneğe dayalı olarak sadece rituel plânda tebrikleşme, hal hatır sorma, yeme içme anlayışı ile sınırlı değildir. Nitekim bu özel zamanlar, sosyal bilincin geliştiği, millî dayanışma ruhunun, kardeşlik duygularının pekiştiği anlamlı günler olarak da ayrı bir önem ve değer taşırlar.

Bayram günleri, onu iyi değerlendirenler ve değerlendirmesini bilenler için, kendini sorgulayıp, yarınlara ümit ve güvenle bakmanın da ilk adımı olabilir. Yeter ki insan, bunu gönülden istesin! Çünkü detaylı düşünülürse, bayramlar; umutlara akan, umutlara can suyu vererek umutları yeşerten aydınlık pınarlar gibidir.

Bu vesileyle hepimizin bayramı kutlu olsun!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bayram Haftası dolayısıyla: BAYRAMIN ANLAMI VE ÖNEMİ
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları