poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

BARZANİ 

Ufuk GÖKMEN

28-12-2017İran'da 22 Ocak 1946'da Rusların çekildiği bölgede Gazi Muhammed başkanlığında Mahabbat Cumhuriyeti'nin kurulduğu ilan edildi.

Mahabbat Cumhuriyetini hiç bir ülke tanımamış olmasına rağmen tarihteki tek Kürt Devleti olarak anlatılır.

Söz konusu bölge Kuzey Irak'ın doğusundadır. Irak'ta 1943'te isyan çıkaran ve doğuya kaçan Barzan aşireti kuruluşun içindeydi.

Hemen kuzeyinde İran Azarbaycan Cumhuriyeti kurulmuştu.

İkinci Dünya Savaşında İngilizlerle birlikte İran'ı işgal eden SSCB, geri çekilmenin karşılığı olarak bu tedbirleri almıştı. Lakin BM tarafından kabul edilmeyen Sovyet himayesindeki prematüre devletçikler yılın sonunda lağvedildiler.

Mahabbat Cumhuriyetinin Savunma bakanı Molla Mustafa Barzani'nin 16 Ağustos'ta Mesud isminde bir oğlu dünyaya gelmişti.

Başta Ingilizler olmak üzere Batı'nın desteğini arkasına alan İran Şahı, 1946 sonlarında ülke içindeki bölünmeleri ortadan kaldırmak için operasyon başlattı.

Mahabbat bölgesinde silahlı güç konumundaki Barzan aşireti Rusya'ya doğru kaçmak zorundaydı.

Türkiye sınırlarında ve Türk devletinin gözetiminde zorlu bir yolculuk yapıldı.

Bebek Mesud ve annesi aşiretin ilerleyişini yavaşlatıyordu. Yaşlıları ve çocuklu kadınları öylece yolda bıraktılar.

Olaylar durulduğunda, sınırdaki Türk Askerinin gözetiminde bıraktığı ailesine kavuşan Molla Mustafa Barzani, Mesud büyüyünce ona 1932'de kendi başına gelenleri anlattı;

O tarihlerde İngiliz işgali altındaki Irak'ta muhalif oluşumların içinde bulunan Barzani'ler bu sefer Irak ordusundan kaçıp Türkiye'ye sığınmışlardı. Onlar idam edilmeyi beklerken, Atatürk himaye edilmelerini emretti.

Molla Mustafa Barzani oğluna; "Türk Devletine yapılan ihanetin içinde olma" diye kati vasiyette bulunmuştu.

Barzani yönetimindeki Kuzey Irak Kürtleri Saddam yönetiminin saldırıları sonrasında da en güvenli sığınak olarak Türk Topraklarına gelmişlerdi.

Mesud Barzani, bütün yaşam serüveni boyunca çektiği zorluklar sırasında Türk Devletine güvenebileceğini defalarca gördü.

Barzani Ortadoğunun karmaşık yakın tarihini yaşayarak öğrenmiş bir siyasetçidir. Onun anne karnında öğrendikleriyle ilgili sayfalar dolusu kitaplar yazılmıştır.

Osmanlı Devletinden koparılan Ortadoğuda, isyancıları örgütlemiş olan İngilizlerin güçlü nüfuzu söz konusudur. Pek çok krala sarayını İngilizler takdim etmiştir.

SSCB, Ortadoğudaki İngiliz etkisini kırmak için muhalif devletlere destek vermiştir. Suriye, Rusya'nın Akdenizde var olmasını sağlamakla başlıca müttefiki konumundadır.

SSCB var olan devletlerle işbirliğine ilave olarak kendilerine yakın yeni devletçikler kurulmasına katkı sağlamıştır.

İsrail'in kuruluşunu ilan ettiği sırada ilk tanıyan ülke, bilinenin aksine SSCB'dir.

Yine SSCB etkisi altındaki Suriye'de kurulup Kuzey Irak'a gelip yerleşen PKK'ya Barzani'nin göz yumması Sovyetlerin ve Hafiz Esad'ın ricası yüzünden olmuştur. Zira kendisi bölgeye hakim olamamışken PKK gibi bir baş belasını isteyerek bölgesine sokmuş olması mantık dışıdır.

"Bu sene her şey sütliman görünürken Barzani, kendini iyice gerileten 25 Eylül referandumunu niye yaptırdı?" Sorusunun cevabı, Ortadoğudaki karmaşık politik yapının gizeminde saklıdır.

Bir hareketin arkasında İsrail var ise Rusya ve ABD'ye en sonunda İngiltere'ye bakmak gerekir.

Barzani sadece Kuzey Irak'ta başlayıp biten bir isim değildir. Resime daha yakından ve dikkatli bakmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BARZANİ 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları