poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

BAKIŞLARIMIZ - GÖRÜŞLERİMİZ

Asil Türk

01-03-2019

Kişiyi toplum için de alçaltan da, yükselten de davranış ve sözleridir. Peki, davranışlarımız ve sözlerimiz nasıl şekilleniyor ? Bazılarımız diyecek ki; yetiştiğimiz aile, yetiştiğimiz mahalle, arkadaşlıklarımız, öğretmenlerimiz, okuduğumuz kitap, gazete ve dergiler, izlediğimiz tv programları, mali ve sosyal durumumuz, yaşımız, vs…

Elbette, tüm bu saydıklarımın davranış ve söylediğimiz sözler üzerinde etkileri vardır. Ama, aynı kişi aynı durumda bazen çok kötü davranıp sözler sarf ederken, bazı zamanlar aynı durumda çok hoşgörülü davranıp, güzel sözleri nasıl sarf edebilir. Örneğin, sabah evinizden çıkmadan önce eşiniz ile tartıştınız, moraliniz oldukça bozuk ve öfkelisiniz. Trafikte aracınız ile ilerlerken bir başka araç kural ihlali yaparak aniden önünüze geçiyor. Başlıyorsunuz bu aracı kullanan kişiye bağırıp çağırmaya. Ama bir başka gün, aşık olmuşsunuz ve aynı aracınız ile aynı yoldan giderken, kural ihlali yapan başka bir şoför önünüze çıkıveriyor. “Aman beee” diyorsunuz, bu kişi için hiç de keyfimi bozamam.

Birey olarak yaşadığımız duygularımız kararlarımızı ve tepkilerimizi etkiliyor. İnsan aynı insan olmasına rağmen, sonuç bir anda farklı oluveriyor. Bu nedenle, güne güzel başlamak, gün içinde huzurlu ve mutlu bir ortamda yaşamak hem bizi, hem de içinde yaşadığımız toplumu mutlu ve huzurlu hale getirecektir.

Evimizde otururken televizyon aracılığı ile uğradığımız negatif bombardımanlar, evimizden çıkıp işyerimize gidinceye kadar kural tanımaz kişilerin kullandığı araçların ve yayaların, işyerimize geldiğimizde alış-veriş yaptığımız insanların, yediğimiz doğal olmayan ürünlerden üretilmiş yemeklerin, akşam eve dönerken uğradığımız araç ve yaya kaosunun yaşattığı negatif bombardımanlar sonrasında huzurlu ve mutlu bir toplum olmaktan çok uzaklaşmış bulunmaktayız.

Psikolojide en çok söylenen sözlerden bir tanesi “Değişimin kapısının içeriden açılır.” olup, birilerinin gelip bizleri değiştireceğini beklemek hayalperestlikten öteye geçmemektedir. Bu yazımı okuyan tüm dostlarımdan ricam, güne güzel başlayalım, bu günün çok güzel bir olacağına inanarak sokağa çıkalım, işlerimizi yapalım ve aynı duygu ile evimize dönelim. Hoşgörüyü kendimize en önemli düstur edinelim.

Hayatta karşılaştığımız zorluklara ve kötülüklere rağmen pozitif düşünmeye devam edebilirsek, âşık olan kişinin trafikte yaşadığına verdiği olumlu tepkiyi verip, mutluluğumuza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Hem de sağlıklı bir yaşama kavuşmuş oluruz.

Bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmaların en başında çağımız hastalıklarının temel sebeplerinden birisinin STRES olduğu bilinen bir gerçektir. İçinde yaşadığımız stresli hayat hem bizi, hem toplumu küfün demiri erittiği gibi eritmektedir.

Bugünden itibaren, hiç durmaksızın hayata olan bakışımızı değiştirelim, biraz olsun kara gözlüklerimizi çıkarıp, pembe gözlüklerimizi takalım. Bizler değişirsen, bizler birbirimize hayatı daha yaşanır hale getirirsek, içinde yaşadığımız toplumda daha yaşanılır hale gelir. Akşama kadar insanlara kötü sözler söyleyip, kötü davrandıktan sonra, içinde yaşadığımız toplumun ne kadar yaşanılmaz olduğu söylemeye kimsenin hakkı yoktur.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam dileğiyle DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BAKIŞLARIMIZ - GÖRÜŞLERİMİZ
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları