poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Babalar Sağlıkla Yaşasın…

Gülnur PÜRDİK

15-06-2019

Çınar ağaçları gibi gölgesi yeter dediğimiz babalarımız, ilk doğduğumuz andan itibaren edindikleri görev koruyuculuk…

Anneler çocukların gelişiminde, taşınmasında her ne kadar başrolde olsa da çocukların ilk kahramanı, kızların ilk sevgilisi en önemli rol model olan babanın doğru beslenmesi, sağlıklı yaşamı benimsemesi oldukça önem taşır.

Kadınların vücuduna göre daha fazla su ve kas dokusuna sahip olan erkeklerin metabolizması daha hızlı çalışır. Vücut yapılarının farklılığı cinsiyete göre sık görülen hastalıkları da değişmektedir. Erkeklerde bel/kalça oranının 1’i, kadınlarda ise 0,8’i geçmesi şişmanlıkla birlikte hastalıkların habercisidir.

Kişinin kötü çevresel faktörlerin etkisi ve genetik yatkınlığına fazla kilonun da eklenmesi erkeklerde ağırlıklı olarak kalp hastalıkları, akciğer, mide, gırtlak ve prostat kanserleri, karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına sebep olduğu görülmüştür.

Özellikle çağımızın hastalığı kanser hücreleri; yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi, taşınması kısacası metabolizmanın çalışması sırasında hidrojen ile eşleşmemiş ‘serbest radikaller’ denen moleküllerin fazlalığından beslenir. Başlıca kaynakları ise sigara, radyasyon, kirli hava, kızdırılmış yağların çok tüketilmesi, işlenmiş besinler, küflerin ürettiği zehirlerdir. Türkiye’de kanserli erkeklerin hemen hemen yarısı akciğer kanseridir.

Gelişen teknolojiyi düşünürsek kanser olmamak elde değil…

Beslenme ile kansere karşı zırhımızı giyebiliriz, nasıl mı? Antioksidan Besinler …

Antioksidanların en iyi kaynakları sebze ve meyvelerdir. Vücutta elverişli şekilde dönüşebilen A vitamini içeriği yüksek besinler havuç, kayısı, yeşil yapraklılardır. A grubu yağda eriyen vitaminler olması sebebiyle sebze salatalarını zeytinyağı katılması, havuç suyunun yemekle içilmesi, portakalın yemeğin ardından yenmesi biyo-yararlılığını artırır.

Flavonoid içeren besinler; kara üzüm, kiraz, böğürtlen, elma, erik, çilek, domates, soğan, patates, bezelye, yeşil çay ve bitki çayları,

Oksitlenmeyi önleyici ceviz, fındık, badem gibi sert kabuklu meyveler

Kuru baklagiller, sarımsak, yumurta, az yağlı süt, yoğurt kanser riskinin azaltan besinler içerisindedir.

Beslenmede et yerine kuru baklagil, tam tahıl ürünleri ve sert kabuklu meyveleri tüketen vejetaryenlerin et yiyenlere göre % 40 daha düşük kanser riski olduğu tespit edilmiştir.

Pişirme şekliniz kızartma değil, ayda bir mangal türü pişirmede besinlerin ateşle temas etmeyecek şekilde kömür ile ızgara arasında 15 cm yükseklik olmasına dikkat edin.

Omega-3, çinko ve selenyum kaynağı balığı hafta da mutlaka 2 defa tercih edin.

Sigara ve Alkol tüketiminden, hazır paket ürünlerden uzak durun.

Haftada özellikle güçlü kalp için en az 150 dakika orta tempo yürüyüş yapın. Amerikan Kanser Derneği kanserden korunmak için bireylerin ideal kilolarını korumalarını önermiştir. Bu sebeple daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi yeterli ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirerek çocuklarınızla sağlıklı yarınlar için doğru beslenme tercihleri yapın. Çocukların her yaşta babaların rehberliğine ihtiyacı olduğunu unutmayınız.

Bugünden tüm babaların ve baba adaylarının, babalar günü kutlu olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Babalar Sağlıkla Yaşasın…
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları