poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

AZIK EDİNİN

Mustafa Örki

06-09-2018

“Bir de (yol için) kendinize azık hazırlayın! Hiç kuşkusuz yol azığının en hayırlısı takvadır. Ey akıl sahipleri benden korunun” Bakara/2,197

Hac islâmın Hz. Muhammed (As) hayatının özetidir.Bu yolculuğa çıkanların dikkar edeceği hususlardan biri de yol azığı meselesidir. Daha önce Allah kerim anlayışı ile yola çıkılırmış. Hz. Muhammed (As) her sefer için hazırlık yaptığını, hac için yol azığını Hz. Ebu Bekir (ra) üstlendiğini siyer kitaplarımızdan anlıyoruz.

Sonrasında deveyi götüren kişi uyur ve devesiz bir hâlde ilk konak yerine gelir. İhramlı Ebu Bekir (ra) sinirlenir ve deveciyi döver. Vaziyeti duyan Sa’d Bin Muaz hazır hâlde bir deveyi yükü ile beraber getirir ve “ Bu sizindir Ya resulullah der. Peygamberimizin Sa’d (ra) memnuniyeti ifade eder.

İnsan aynı zamanda âhirete doğru giden bir yolcudur. Hac için niyet eden kişi nasıl cinsi münasbet, kavga ve tartışmayı bırakıyorsa bu bir eğitimdir.

Bu âyette geçen “Takvâ” kelimesi dikkat çekicidir. Bu kelimeyi Cürcâni “İnsanın, ibadet ve güzel işler yaparak kendisine acı verecek şeyleden koruması” diye anlatır.

İnsan bu uyarıları niye ciddiye almaz? İstiğna ve teğa/azma hâli. Ebu Cehil ve Ebu Lehep bunun prototip/ilk örnek olan insanlardan öğreniyoruz. O kadar azmış, sınırı aşmışlar ki, Cenneti satın alacaklarını, kerim olanda kimmiş o benim demişler.

Bir müslüman için bu söz söylenmez. Bir müslüman yolcudur, yol azığının ne olduğunu bilir. Doğru bilgi, kılavuz eşliğinde yeteri kadar azık hazırlar. Yük olmaz başkasının azığı için tetbirli olur.

İnsan bebektir sonra çocuk-genç orta yaş ve ihtiyarlık gelir. Bazen sağ-sıhhatli bazen hasta olur. Bi kararda durmaz insan, öyleki an olur maddi durumu iyi zengindir, ama fakirlikte yaşar. Etrafında sevenleri olur bir bakar kimse kalmamış. Yolcudur insan bu dünya hayatı aldatmamalıdır.

Yaşadığımız hayat, kâinat ve Kuran bize hazırlık yapın der! Kime? Akıl sahiplerine. Bu hayat bize hergün toz pembe değil, hazırlığı olan için misafir, hastalık-yaşlılık ve ölüm dert değildir. Kâinat yaz sonbahara, sonbahar kışa, kış mevsimi bahara hazırlanıyor. Bugünlerde evlerde hanımlar kış hazırlığı yapıyor. Kış gelirde hemen çıkmaz derler değil mi? Evet o zaman bize ne oluyor? Hiç ölmüyecekmşiz gibi davranıyoruz?

Keşke diyenler gördüm eminim sizde görmüşsünüzdür. Pişmanlıklar fayda vermiyor, ama ibret almalıyız dimi?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AZIK EDİNİN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları