poyrazoğlu otomotiv etiler

AZ KALDI

Mustafa Örki

26-04-2018

Furkân Sûresinde Rabbimız müminlerin ne tür özelliklere sahip olduğunu “Rahmanın has kulları” bidirmiş 73. Âyette “ Kendilerine Rab’lerinin âyetleri hatırlatıldığında, onlara karşı sağırlar ve körler gibi davranmazlar” 73

Zemahşeri derki: Bu âyetler okunduğunda bir kesim insan canla başla ona yönelirler. Gönüllerini o okunanları açarlar. Bir kesim dinler gibi yapar ama dinlemez hatta görmez.

Sahabe herhangi bir durumda” Ya Resulullah bu emir Allah’ın emri mi yoksa sizin fikriniz mi” sormuş niye? Kaynağını öğrenecek şayet Allah’ım emri ise sorun yok şayet resulullaha ait ise bazen itiraz etmişler. Hendek harbi öncesi Mekke Müşriklerinin mütefiki olanlara peygamberimiz o yıl Medine hurmasının üçte birini verme teklifinde olduğu gibi. S’ad b. Muaz itiraz eder. Peygamberimiz ise bu isteğinden vazgeçer.

Allah (cc) bilgilendirir mecbur etmez bugün bir harfi dahi eksilmeyen bir kitabımız var. Peygamberin sünneti: fiil –söz ve onayı var, sahabe-Tabiin Müçtehit imamlarımızı fetvaları, müffessirinin tefsirler ve benzerleri çok zengin bir kültürümüz var. Ama bunun içinde iyi niyet veya kastı olarak ilave yapılmış, maksadını aşmış, yanlışlarımızda var. Kısaca köz ve kül birbirine karışmış. Ne yapacağız? Asla çaresiz değiliz doğruluğunu test ettirebiliriz, neyle Kurana uyuyorsa doğru yoksa kabulümüz deği diyeceğiz.

Fetva ile tavsiyeyi birbirinden ayırmalıyız, Âlimlerimiz Ben bu kanaate vardım, doğrusunu Allah bilir demişler” Bu edeb hâlini bayılyorum seviyorum, en doğrusu budur dememişler. Kendi görüşünü uymayana zamanla sapık-zındık tabirlerini kullanan olsada muteber görülmemiş bu tavır.

Bir misal verelim Kandillerimiz bir gelenektir, dini değildir ama dini gibi anlaşılıyor hatta asıl gibi muamele görüyor. Farzlar ara öğün muamalesi gibi sanki, peki neden? Kim bu hâle getirdi? İyi niyet olmadığı belli. İyi ama hoşumuza gidiyor, hatta öneriyorlar, faziletlerinden dem vuruyorlar.

Rabbimiz soracak neden yaptın? Niçin yapmadın diye cevabı şimdifen hazırlayın derim.Rabbimizin emretmediği peygamberimizin uygulamadığı bir kutlamayı din adına nasıl yaparız? Hani Rahmanın kulları kör ve sağır gibi davranmazlardı, anlamadan yapmazlardı ne oldu bize?

Az kaldı diyorum inşallah insanımız gerçekleri bilecek ve aldatanlardan yüz çevirecek, özüne dönecek. Potansiyelini hareke geçirecek ve yardım bekleyenlerin acısını dindirecek inşallah!

Ramazan ayını gölgesi üzerimize düşmek üzere nazil olmaya başlayan vahyi okuma anlama ve yaşamayı ne zaman gerçekleştirisek bahar o zaman gelmiş olacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AZ KALDI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları