AYAKLARINIZA DEĞİL,GÖKYÜZÜNE BAKIN !!

Ömür Eke

20-03-2018

Nerden nereye,dünya düzdür ,tepsi gibidir deniliyordu bir zamanlar .Yuvarlaklığı ispatlandı,hatta uzayda yaşam formu olan ,dünya gibi özelliklere sahip başka galaksilerin ,gezegenleri olduğu savları tartışılıyor .Uzay savaşları gündeme geldi .Ufolar tartışıldı bir müddet,hala tartışılıyor,bu uzaylılar iyicil mi ,kötücül mü gibisinden .İşte Hawking bu konuda uyardı ,"kötüler!!"Hatta daha da ileri gitti ,insanlık bir an önce kendine başka yaşanılacak gezegen bulsun ,koloniler kursun ,çünkü bu kötü uzaylılar bizim dünyamızı ele geçirecek ..!!Evrenin sırları tartışıladursun ,daha 7 milyar yıllık gezegenimizin sırları tam çözülmemişken ,fezaya açılıp başka gezene göç etmek fikri çok çılgınca geliyor insana değil mi ?

Masal gibi.

Astrofizikçiler ,bilim adamları kafayı sıyırtma noktasında tezler öne sürüyor .Kıyamet teorileri almış başını gidiyor,kimi güneş patlamasından ,kimi dünyanın yörüngesinden çıkmasından ,kimi buzul çağından ,kimi aşırı ısınmadan ,kimi uzaylı istilasından bahsediyor.Bu konuda popüler bilim ikonu gibi çıktı Hawking ortaya ve bu konuda uyardı. Dünya dışı yaşam formlarıyla ,akıllı varlıklarla iletişime girilmesin dedi, zira Kolomb Amerika'yı keşfettiğinde yerlilerin başına gelen dünyalıların başına gelir,başka dünyalar bulup ,Kolonileşelim bir an önce dedi.

İnsanlığı bir başka gezegene taşısak ,bu dünyayı mahveden insanlığın başka bir gezegeni ne hale getireceğini varın siz düşünün .Dünya dışı bu akıllı varlıklarla anlaşma yolunu bulsak nasıl olur,açtığımız yollardan rezidanslar versek ,AVM'ler kurdursak ?Belki bu yaratıklar insanlığı yola getirir,kimbilir?Kıyamet senaryoları,bilimsel temele oturmayabiliyor bazen, olasılık hesapları yapılırken saçmalanıyor.Hawking yapay zeka insanlığın başına felaket getirecek, diyor.

Uzay ,Feza,,Evren ,Kainat ,Karadelik ,Nebula,Big Bang!!!Bizi aşar.

Bu işlerle insanlık için uğraşan ,dertlenen, oturduğu yerden kafa yoran ,kitapları 40 dile çevrilen ,Einstein 'den sonra dünyanın en büyük fizikçisi kabul edilen İngiliz bilim adamı,fizikçi,matematikçi,teorisyen,astronom ,yazar ve dahası ,Stephan Hawking 14 mart 2018'de 76 yaşında sessizce hayata gözlerini yumdu.Kendisi ,"Galileo'nun ölümünün 300.yılında doğdum "diyerek 8 ocak 1942 'nin doğa üstü tesadüflüğünü ve onun gibi uzayla ilgili bilim adamı olmasını buna bağlıyor .21 yaşından itibaren ALS denilen ve onu tekerlekli sandalye bağlayan bu illet hastalık nedeniyle 14 mart tıp bayramında ölmesini neye bağlayabiliriz acaba?Bitki haline gelmiş bedene hapsolmuş bir ömür!!

Sese dönüştürülen sistemle elektronik bilgisayarlarla iletişimini sağlayarak yazılan onlarca kitap .Zaman geliyor el kasları ,zaman geliyor yanak kasları ile iletişime geçerek bilim yapmaya devam ediyor..

"Her şeyin teorisi","Zamanın Kısa Tarihi","Büyük Tasarım" önemli kitaplarından bir kaç tanesi .Büyük tasarım adlı kitabında tanrı kavramına ihtiyaç olmadığını belirtiyor.

"Tanrı zar atmakla kalmıyor,ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra da zarları görülmeyecek yerlere atıyor "diyor.

"Milyonlarca yıl insanlar hayvanlar gibi yaşadı.İnsan türünün en büyük kazanımları konuşma ile geldi ve en büyük hataları konuşamamaktan ,diyor ve meraklı olun ,evrenin neden var olduğunu düşünün" diyor.

Sözlü ve karşılıklı iletişimi unutmaya başladık ,onun yanında herkes konuşuyor ,ama kimse birbirini dinlemiyor bunlarda en büyük hataları getirecek mi ülkemize acaba ,bilimde üretemiyoruz !

"Meraklı olun ",Ayaklarınıza değil ,gökyüzüne bakın "önemli sözlerinden bazılar bunlar...

Gökyüzüne ne zaman bakacağız ,bu da benim merakım ...

"Göğe bakma durağında "başımızı kaldıramadık hala ...

Stephan Hawking'de gitti ...

Yapay sorunlarla ve düşmanlarla uğraşıp ,dar ufuklarda burnumuzun ucunu göremezken ...

Bizi uzaylılara karşı kim uyaracak şimdi ?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AYAKLARINIZA DEĞİL,GÖKYÜZÜNE BAKIN !!
Ömür Eke - Diğer Yazıları
Bütün Ömür Eke Yazıları