poyrazoğlu otomotiv etiler

ATATÜRK VE CUMHURİYET 

Ufuk GÖKMEN

28-10-2017Türkiye Cumhuriyeti'nin doğum günü arifesinde devletimizin kuruluş felsefesini ve dinamik idealini belirleyen etkenleri kendi penceremden anlatmaya devam ediyorum;

Onuncu 29 Ekim töreninde Atatürk; "...Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygar vasfı... geleceğin uygarlık ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır!" diyerek kendi kendini yönetebilen Türk Milletinin dünyaya örnek olacağını duyurmuştur.

Cümlelerinde sanki; bu gün maksatlı yayınlara maruz kalıp kurucu ilkeleri sorgulayacak gençlere o günden mesaj verme isteği vardır.

Cumhuriyetin onuncu yılı önemliydi, çünkü devrimler büyük oranda ortaya konulmuş ve millet tarafindan benimsenmişti. Onuncu Yıl Marşında söylendiği gibi "Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan!" ifadesindeki coşku dalga dalga yayılmaktaydı.

Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan bütün anayasalarda birinci madde "Devletin yönetim şekli cumhuriyettir" olmuştur.

Saltanat düzeninden, yani bütün kaderinin tek bir kişinin ağzından çıkacak sözlere bağlı olmasından çok ağır zararlar görmüş olan Türk Toplumu, cumhuriyet ilkesine sarılmıştır.

Saltanat aleyhindeki düşüncelerin doğruluğunu anlamak için bir örnek yeterli olacaktır;

Kanuni'nin torunu III. Murat, sefer için toplanan vergileri ani bir kararla oğlu III. Mehmet'in sünnet törenlerinde harcamaya karar vermiştir.

Saltanatın sahibi, şekerden yapılmış fillerin geçit törenini izlerken, milletin geleceğinin kayıp gittiğini göremiyordu.

Lale devrine kadar inen basamaklar tek adam yönetimlerinin bir ülkeyi nerelere götüreceğinin göstergesiydi.

Tarihi iyi okumayı bilen kurucu liderler henüz cephedeki zaferi kazanmamışken cumhuriyeti planlıyorlardı.

Doğu Cephesi kahramanı Kazım Karabekir kurtuluş savaşının ateşli dönemlerinde eğittigi gençlere "Yaşasın Cumhuriyet" pankartı taşıtmıştı.

Bizler kurucu iradenin hep birden inşa ettiği demokratik cumhuriyetin içinde doğmuş olduğumuz için, cumhuriyetin sağladığı özgürlüğe yeterli kıymeti veremiyoruz.

Unutmamalıyız ki; Sınıf ve etnik köken ayrımı olmaksızın herkesin katıldığı yönetim biçimi Türk Toplumunun geleceği kurmasına büyük katkılar sağlayacaktır.

Yaşasın Cumhuriyet!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK VE CUMHURİYET 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları