etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

ASPİR YAĞI

Gülnur PÜRDİK

21-10-2017

Yüzyıllardır farklı kullanım alanlarında yararlandığımız ‘Aspir bitkisi’ son dönemlerde zayıflamaya yardımcı yağlar olarak dillerden düşmez hale geldi.

Peki, Aspir yağının nasıl bir yararı varmış birlikte değerlendirelim.

Yalancı safran olarak bilinen aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ, yüksek oranda Omega-6 içermesi ile yağ hücrelerinin ölümesini uyararak yağ dokularının küçülmesini sağlar. Açlık duyusunu azaltır. Kan akışını artırdığı için kadınlarda adet sancısı ve krampları azaltır. Aynı zamanda E vitamini içeriği ile siyah nokta ve akneye karşı oldukça etkilidir.

Evet, aspir yağının kısaca faydalarından bahsettiğimize göre soruyorum.

Omega-6 yağ asitleri sadece aspir yağında mı var? Hayır tabiî ki, ancak bir keten tohumu, ceviz ve zeytinyağına göre yaklaşık %70 daha fazla omega-6 yağ asitleri içermektedir. Önemli bir nokta ise; vücudumuzda bu kadar fazla omega-6 yağı oranlarının olması sizin için tehlikeli olabilir.

Geleneksel beslenme tarzından uzaklaştıkça, ekmekten tamimiyle uzaklaşarak yerine yağlı tohumların alması. Bir diğer sağlıklı yağ olarak adlandırdığımız Omega-3 kaynağı balığın yeterli tüketilmemesi, koyu yeşil yapraklı sebzelerin az tüketilmesi vücuttaki çeşitli yağların olması gereken oranlarını bozmaktadır.

Diyetlerinizin içeriği bahsettiğimiz sağlıklı yağlar Omega-6/Omega-3 oranları istenilen düzeylerde olmaz ise kanser gelişimini ve ilerlemesine olumsuz yönde etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Omega-6 yağ asitlerinin fazla olması kanın pıhtılaşmasını engelleyerek cerrahi işlem sonrası kanama riskini artırır. Bulantı, kusma, ishal yapabilir.

Düşük tansiyonu olan kişiler için sakıncalıdır.

Danışanlarımdan gelen bir diğer soru. Aspir yağını yemek pişirmede kullanılabilir miyiz?

Çok tercih edilmemekle birlikte damak tadımızı bozmaya ne gerek var , bizim güzelim zeytinyağımız varken…

Sizler Omega-6 yağ asidi kaynaklarınızı yeterli ve dengeli beslenme modeli üzerinden de karşılayabilirsiniz.

Özetle; kendinize olumlu yönde etki edebilecek bir ürünü, herhangi bir sorun oluşturmasını önlemek için uzman görüşü alınarak tüketimi sağlanmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ASPİR YAĞI
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları