poyrazoğlu otomotiv etiler

ASANSÖRE NASIL BİNİLİR !

Asil Türk

19-10-2018

Bu haftaki yazımın başlığı da ne anlama geliyor ? Biz asansöre binip inmeyi bilmiyormuyuz diyebilirsiniz. Evet, pekçok vatandaşımız asansöre nasıl binilir, asansörden nasıl inilir, asansör içinde nasıl bekleniri bilmediği gibi, toplu taşıma araçlarına da inip binmeyi ve içinde ne şekilde duracağını bilmiyor. Hatta daha da öteye gidersek, yürüyen merdivenleri nasıl kullanacağımızı, kaldırımda nasıl yürüyeceğimizi bilmiyoruz.

Bu kuralları öğrenmek için dünyayı dolaşmaya da gerek yok. İzlediğimiz televizyon dizilerinde, filmlerde, internette bununla ilgili tonla bilgi mevcut. Ama önemli olan bu bilgileri öğrenip günlük yaşantımızda uygulamak. Başlıktaki soruya cevap vermek gerekirse; Asansöre binmeden önce asansör kapısının önü boş bırakılacak şekilde iki kenarda asansör yanına geliş sırasına göre sırada beklemek, asansörden inenlerin ortada bırakılan boşluktan çıkmalarını beklemek, sonrasında ise iki kenardan sakin ve saygılı bir şekilde asansöre binmek gerekir. Asansörde ise yüzümüz kapıya dönük vaziyette, bir veya iki sıra durmamız gerekir. Özellikle, asansöre binecek kişilerin kişisel hijyenine dikkat etmesi ve özellikle ter kokulu bir şekilde binmemeleri bir görgü kuralıdır. Kimsenin, bir başkasının burnunun direğini kırma hakkı yoktur.

Aynı şekilde toplu taşıma araçlarına da binerken, birbirimizi ezmek yerine, biniş kapısı önünde iki kenarda veya bir kenarda bekleyip, araçtan ineceklere öncelikle yol verilmesi, sonrasında ise araca binmek gerekir. Küçüklerin büyüklerine, sağlamların engelli, hamile ve çocuklu kişilere öncelik tanıması ve yer vermesi ise önemli bir nezaket kuralıdır.

Günümüzde pekçok AVM, kamu alanları ve hatta üst geçitlerde dahi yürüyen merdivenler mevcuttur. Yürüyen merdivenlerde, yürüyen merdivene binen kişinin mutlaka sol tarafını boş bırakacak şekilde kenarda durması çok önemlidir. Bütün medeni ülkelerde bu böyledir. Bu şekilde aynı merdiveni kullanan ve acelesi olan kişiler boş bırakılan sol taraftan ilerlemeye devam edebilirler.

Diyeceksiniz ki, kaldırımda yürümeyi de mi bilmiyoruz. Evet bilmiyoruz. Kaldırımlarda araçlar gibi gidiş ve geliş yönleri vardır. Ancak, bizim kaldırımlarımızda maalesef insanlarımız sağdan, soldan nereden yol bulursa yürümeye çalışmaktadırlar. Bunun nedeni ise yaya yürüyüş kültürünün yerleşmemesindendir. Kaldırımda yürüyor ise mutlaka kaldırımın sağından yürümeliyiz. Karşımıza kırmızı ışık geldi ise mutlaka araçların geçmesini beklemeleri ve sonra yolumuza devam etmeliyiz.

Herkesin şikayet ettiği, ancak kimsenin bir şey yapmadığı bir toplum haline geldik. Çözüm mutlaka insanlarımızın kendisini düzeltmesinden geçiyor. Ancak, milli eğitim sistemimize de büyük görev düşüyor. Atalarımızın dediği gibi ağaç yaş iken eğilir. Milli eğitim sistemimiz çocuklarımıza pekçok konuda eğitim veriyor. Ancak, hemen hergün uygulamamız gereken bu temel kurallar konusunda verilen eğitimin yeterli olmadığı, sokaklarımıza yansımadığı bariz bir şekilde ortada.

Yine, asansör, toplu taşıma araçları, yürüyen merdivenler ve benzeri pekçok ortak alanın kullanıldığı yerlerde, yeterli uyarı işaret ve levhalarının da bulunmadığı bir gerçek. Denizli olarak ilimizin çehresinin kökten değiştiği ve çok güzelleştiği bu yıllarda, kent olarak insanlarımızı da eğitmek ve daha modern bir toplum haline getirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ilanlarla, ışıklı panolar ile sürekli olarak bu konuda toplama bilinçlendirmesi çok katkı sağlayacaktır.

Bilinmeyen hak alınmaz. Bu nedenle, haklarımızı ve sorumluluklarımızı bilen bir toplum olmak ümidiyle. Dostçakalın…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ASANSÖRE NASIL BİNİLİR !
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları