poyrazoğlu otomotiv etiler
24 Eylül 2020 Perşembe

ARAP KİM DEMOKRASİ KİM?              

Atilla Sezener

13-01-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Önce Arap ülkelerinin durumunu gözden geçirelim.

1- 23 ARAP ÜLKESİNİN HİÇBİRİNDE DEMOKRASİ YOKTUR.

2- EN AZ 10 TANESİNİN HALKLARI BUGÜNE KADAR HİÇ SANDIK BAŞINA GİTMEMİŞTİR. ONLAR İÇİN SANDIK, ÖZEL EŞYA VE ZİYNET SAKLANAN BİR KUTUDUR.

3- 15- 16’SI BUGÜNE KADAR İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİNE KESİNLİKLE

TANIK OLMAMIŞTIR. SİZİN ANLAYACAĞINIZ İKTİDARA OTURAN, AZRAİL ZİYARETİNE KADAR ORADA TÜNEMİŞTİR. KENDİNDEN SONRA DA OĞUL VEYA BİR BAŞKA YAKININI ORAYA OTURTMUŞTUR. HAFIZ ESAD’IN GİDİP BEŞAR ESAD!IN GELDİĞİ GİBİ.

4-SADECE İKİSİNDE GÖSTERMELİK DEMOKRASİ VARDIR.

Elinizdeki malzeme bu. Tepe tepe kullanın.

Yeri gelmişken üç özellik daha sayayım, bir şey eksik kalmasın:

1-430 milyonluk Arap alemi 8,5 milyon İsrail’e her savaşında yenilmiştir.

2-Dünya petrolünün çok önemli bölümü ellerinde olduğu halde, kendileri ile oynayan Batı’ya karşı bir ambargo ile istediklerini dikte ettirmek akıllarına gelmemektedir.

3-Petrolün çıkartılması, damıtılması, dağıtılması, petro dolarların banka hareketleri ve elde edilen gelirin çeşitli tuzaklarla silah karşılığı yeniden Batı ülkelerinin cebine gitmesini hala fark etmemişlerdir.

Şimdi Arap Baharı modası var. Aslında Arapların kıştan bahara geçmeleri belki bir asır alır. Ayaklarındaki prangaları söküp atmaları sadece mucizedir. Onların Atatürk’ü yok.

Bir kez bizim başbakan onlara laiklik dersi vermişti. Bu dersi nereleri ile dinlediklerini bilmiyorum. Onların laikliği anlamaları için binlerce fırın ekmek yemeleri gerekir.

Oralarda da laikliği dinsizlik sanan sayısız geri zekalı barınıyor.

Laikliği kavramanın zor olduğunu söylemiştim. Birisi size “laiklik din ile devlet

işlerinin birbirinden ayrılmasıdır derse, onun daha bilgiye ihtiyacı var demektir. Din ile devlet işlerini ayırmazsanız, yani öyle bir ortam hazırlamazsanız laikliğin erdemine ve insanı insan yapan gücüne erişemezsiniz.

Araplar ve hayranları laiklikten salyangozun tuzdan korktuğu gibi korkarlar. Laiklik onların bütün cehaletini ve ilkelliğini ortaya çıkarır. Ayrıca mollalar ülkesi İran, laiklik kelimesini duyunca bir ay uyuyamıyor. Bunları ciddiye almak mümkün değil; gerekli de değil.

İşin en ilginç yanı ise bizim arkadaşın Başbakanken Araplara laiklik önerisinde bulunması. Bir zamanlar “ Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor, millet istemedikten sonra, tabii gidecek yahu” diyen birinin bu noktaya gelmesi bence mucizedir. Aslında buna inanacak kadar enayi de değilim.

Bir de “Devlet laik olur, kişi laik olmaz” buyurdu. Laik olmayan birinin laik devleti yöneteceğini iddia etti.

LAİK OLMAYAN BİRİ ASLA LAİK DEVLETİ YÖNETEMEZ. YÖNETTİĞİNİ ZANNEDER.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ARAP KİM DEMOKRASİ KİM?              
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları