poyrazoğlu otomotiv etiler

ARAÇLAR KALDIRIMDA YAYALAR YOLDA

Asil Türk

07-07-2017

Bir yönüyle baktığımızda zıtlıklar hayatın renkleridir. Bizler Pek çok şeyin kıymetini zıtlıkları ile daha iyi anlarız. İyi-Kötü, Güzel-Çirkin, Gece-Gündüz, Hastalık ve Sağlık gibi. Ama, bazı zıtlıkları anlamak mümkün değildir. Sanırım bu duruma en iyi örnek Denizli'de araçların kaldırımlar üzerinde park etmesi nedeniyle, yollarda yürümek zorunda kalan insanlarımızdır.

Bir hukukçu olarak kuralların önemi ile bu kurallara her kesimin uymasının gerekliliğini bir kez daha ifade etmek isterim. Kuralların olmadığı ortamlarda KAOS hayata hakim olur. Denizli Belediyesi bir süredir şehir içi trafiği denetimini Denizli Emniyet Müdürlüğü ile birlikte yapmaktadır. Ancak, her iki kurum arasında gizli bir anlaşma varmış gibi, Denizli içinde kaldırımların üzerine ve park yasağı olan yerlere park eden araç ve şoförlere kimse yasal işlem yapmıyor. Bu durumu fark eden şoförlerimizde isin tadını kaçırdılar ve katlı otoparkların girişine, yanına, karşısına araçlarını park edip gidiyorlar. Otopark görevlileri ise durumdan şikâyetçi olmasına rağmen hiç birşey yapamıyorlar. Hepimizin ortalama yasam kalitemiz bu nedenle çok düşüyor.

Araçlarını kaldırımlara park eden araç sahiplerinin meslek profillerine baktığımızda durum daha da vahimleşiyor. Hemen her meslek grubundan tanıdıklarımın araçları da kaldırımların üzerinde park halinde duruyor. Demek ki bu işin meslekle, okumuşlukla falan ilgisi kalmamış. Kural olmayınca, KAOS herkesi ele geçiriyor.

Hatta, yurt dışında yaşayıp tatilleri için kentimize gelen hemşerilerimizin araçları da kaldırımların üzerinde durmakta. Oysa, yurt dışında bırakın kaldırıma çıkmayı, park çizgilerini aşacak şekilde park etmek dahi cezaya tabi olduğundan, bu vatandaşlarımız araçlarından indikten sonra, tekerlek ve çizgi kontrolü yaparlar. Bu vatandaşlarımızı etkileyen tek neden bana göre uygulanan kuralların varlığıdır. Hatta, Litvanya'nın Başkenti Villnus'un Belediye Başkanı Arturas Zuokas, yola park eden bir lüks otomobili tank ile ezecek kadar ileriye gitmiş ve çok ilginç bir yöntemle kuralların sıkı bir şekilde uygulanacağını veciz bir uygulama ile vatandaşlarına ifade etmiştir.

Denizli kenti alt yapı ve üst yapı inşaatını bitirmek için çok büyük maddi ve manevi fedakârlık yapmaktadır. Ancak, birkaç tonluk araçlar ile kaldırıma çıkanlar, kaldırıma döşenen taslarını çatır çatır kırıyorlar ve kimsenin durumdan rahatsızlığı yok. Daha kullanamadan hasarlı hale gelen kaldırım ve yollarımıza üzülmemek mümkün değil.

Bu nedenle Denizli Belediyesi ve Denizli Emniyet Müdürlüğünün mevcut trafik kurallarını hiçbir ayrım gözetmeksizin uygulamalarını umut ediyorum. Trafik terörünün onlarca canı alıp gittiği bayram günlerinde ve diğer zamanlarda ülkemizin ve kurumlarımızın ilk önceliği trafik eğitimi, güvenliği kuralların uygulanması olmalıdır. KAOSLARIN sona erdiği, ARAÇLARIN YOLLARDA, YAYALARIN KALDIRIMLARDA olduğu, güzel günler ve mutlu RAMAZAN BAYRAMLARI dileğimle. DOSTÇAKALIN.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ARAÇLAR KALDIRIMDA YAYALAR YOLDA
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları