etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

ANOREKSiYA

Gülnur PÜRDİK

23-09-2017

Sosyal medya kullanıcı sayısının gün geçtikçe arttığı, teknolojinin gelişmesiyle birbirinden güzel imkanların türediği günümüz çağında bu ilerlemenin dezavatanjlarını hiç düşündünüz mü?

Sosyal medyanın iyi yönde amaçlarla kullanımı ve kişilere doğru iletileri göndermesi çok önemlidir. Fenomen haline gelen bireylerin yanlış mesajlar vermesi, özellikle okul çağı çocuk yaş grupları için kişiliğin temellerinin atıldığı aşamada dikkatli kullanılmalıdır.

Çocuklara ekranlardan özendirilen sıfır bedenin yerine her zaman ideal kilogramların korunması gerektiği algısı yerleştirilmelidir.

Genel bir bakış attığımda ‘çok okuyan değil, çok gezen bilir’ atasözünün kaybolduğunu görüyorum. Çünkü bireyler artık gezmek, bilgi edinmek yerine fotoğraf çekilmek ve sosyal medya paylaşımları için etkinlik düzenler hale geldi. Ve en kötüsü sağlıkları ile ilgili bilgilendirmeyi internette aramalarıdır. .... ünlüsü bu tarifle veya ilaçla zayıflamış hemen ilgili doktorun, diyetisyenin önerileri çöpe atılır. Neden mi bunlardan bahsediyorum?

Artış gösteren anoreksiya nevroza vakaları ve hastalığın görülme sıklığının 12-35 yaş aralığında olması korkunç bir gerçek olduğu için.

Anoreksiya aşırı zayıflamaya rağmen şişman olmaktan yoğun şekilde korkma, minimal normal ağırlığına gelmeyi reddetme, fiziksel hastalığının olmaması ile belirli bir yeme bozukluğudur. Nedenleri;

Bedenin gelişmesinden ve cinsellikten korkma. Son dönem çocuk istismarlarını düşündükçe bu algının oluşmasını engellemek oldukça zor…

Vücut ağırlığının önemi, şişmanlık hikayesi, rol model alınan manken, sanatçı vb.

Ergenlikte şişman olanlara diyet yapılması için baskı uygulanması. Unutmayın büyüme ve gelişme çağındaki bireye zayıflama diyeti uygulanmaz. Mutlaka uzman yardımı ile kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Sonuçları ise büyümede gerileme, düşük tansiyon, kalbin yavaş atması, adet görülmemesi, vücut elektrolit dengesinin bozulması ve hastaneye yatışa kadar sürükler.

Anorektik kişi açlık kramplarından bile zevk alır, çünkü bu besinlere karşı koyabildiğinin göstergesidir. Başkaları için güzel yemekler yapar ancak kendisi yemez. Yemek yemek ve harcamak için uzun süre harcarlar. Yemek yemekle pişmanlık duyarlar ve kusma ishal yapıcı ilaç kullanımına yönelirler.

Anokrektik kişi rahatsızlığını kabul etmek istemez ancak vücudu iflas ettiğinin belirtilerini verene kadar. Anoreksiyayı kısaca tanımladık fakat bu söylemlerimizden yola çıkarak kimse kimseye tanı koyamaz ve kendi kendine tedavi edilmeyeceği bilinmelidir.

İlgili doktor ve beslenme uzmandan danışmanlık alınmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ANOREKSiYA
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları