etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Anne Sütüyle Beslenme

Gülnur PÜRDİK

27-10-2018

Yeni doğan bebeğin beslenmesinde anne sütü çok önemlidir. Anne sütü bebeğin tüm gereksinimlerini karşılayan en ideal besindir.

Süt üreten her canlının sütü, kendi yavrusunun büyüme hızına uygundur. Bir ineğin yavrusu doğduktan hemen sonra ayakları üzerinde durabilirken insan yavrusu bu aşamaya bir yılın sonunda ulaşır. Buna göre insan sütü ve hayvan sütü bileşimi farklıdır. Şimdi diyeceksiniz ki inek sütüyle daha hızlı büyüme sağlanıyorsa neden ilk 6 ay sadece anne sütü öneriyorsunuz? Cevabı, her memelinin sütü kendi yavrusunun sindirim özelliklerine uygundur. İnek sütü iskelet sistemimiz için bol miktarda kalsiyum gibi mineraller içerir. Bol mineraller yeni doğan bebeğin böbreklerinin çalışma kapasitesi için çok fazla gelir yani böbreklerini yorar. Bebeğin çevre koşullarına alışma sürecinde ilk 6 ay su bile almadan anne sütüyle beslenmesi önerilir. Ancak bazı annelerde süt az olabiliyor ve bu kaygı oluşturuyor. Eğer anne gebelik süresince doğru beslenir ve önerilere uyar ise sütün az olması söz konusu değildir. Bebeğini emziren kadının verdiği sütün sağladığı enerji kadının yediklerinden ve gebelikte depo ettiklerinden gelmektedir.

Anne sütünü, hayvan sütünden ayıran en önemli iki özellikten ilki anne sütünde mikroplara karşı yeni doğan bebeği koruyan, doğumla birlikte salgılanmaya başlayan ağız sütüdür. Bebeğin bu sütü alması, onu çevre koşullarına alışıncaya kadar mikroplardan korumaktadır. İkincisi ise, hayvan sütünde beyin gelişiminde önemli yer tutan omega-3 yağ asitlerinin bulunmamasıdır. Anne sütünün omega-3 içeriğinin kalitesini yine gebelik dönemindeki beslenmesi belirler.

Anne sütü alan bebeklerde diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonları daha az görülür.

Anne sütünü arttırmak için ne yapılmalı?

Gebelik ve emzikli dönemine uygun olmak şartı ile yaşam boyu yeterli ve dengeli beslenin.

Stresten olabildiğince uzak durulması, bebeğinizi daima sakin ortamlarda emzirilmesi önerilir.

Kişiye göre değişmekle birlikte günlük ortalama üç litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz sütün salgılanması hızlanır. Bir saatten önce olmamak şartıyla bebeğinizi her istediğinde emzirin.

Hatırlarsanız geçen hafta köşe yazımda mucizevi besin yoktur ifadesini kullanmıştım, affınıza sığınarak söylüyorum tabi ki var, Anne sütü…

Çocuğunuza geleceğe dair yapılacak en güzel yatırım olan sağlık için anne sütünü kullanmayı ihmal etmeyiniz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Anne Sütüyle Beslenme
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları