etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Gülnur PÜRDİK

07-10-2017

Aile kurmanın, sevgiyi paylaşmanın , sevginin en güzel meyvesi olan çocuklarımız…

Her çocuğun sağlıklı yarınları için anne ve bebek beslemesinin önemi ve emzirmenin sevgiyi aktarmanın en güzel yolu olduğunu vurgulamak adına Ekim ayının ilk haftası “Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bebeğini emziren kadının verdiği sütün sağladığı enerji, kadının yediklerinden ve gebelikte depo ettiklerinden gelir. Anne adayının gebeliğe kıyasla emzirme döneminde daha çok enerjiye ihtiyacı vardır. Bu sebeple yaşına, kilosuna, boyuna özgü yeterli ve dengeli bir beslenme programı içerisinde olmalıdır.

Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 mililitre süt salgılar. Peki, süt salgılanmasını artırmada hangi faktörler başrolde kısaca bilgi verelim.

Henüz kendileri büyüme çağında olan genç anneler, sık doğum yapan kadınların enerji depolarının azalması nedeniyle ve ağır işlerde çalışanlar yeterli enerjiyi yerine koyamazlar ise yeterli süt veremezler.

Her koşulda kişiye özel beslenme uygulanmalıdır.

Anne sütü tek başına ilk 4-6 ayda D vitamini dışında bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Emziren annenin iştahı ve kalsiyum gereksinimi artar. Bunlara ek demir, çinko, flor, D vitamini alımındaki değişmeler anne sütünün yoğunluğunu etkilediği için bebeğinin büyüme geriliği gözlemlendiğinde beslenmeyle ilişkisi düşünülerek uzman desteğine başvurulmalıdır.

Süt yapımı için en iyi uyarı, aç bebeğin emmesidir. Doğar doğmaz bebek ile anne arasında psikolojik bağlantı sağlanarak uygun pozisyonda emzirilmesi gerekir. İlk günlerde ve haftalarda bebek her istedikçe emzirilmesi önerilir.

Babalar, süt salgısını artırmada sizlere düşen görev ise eşleri stresten, üzüntüden, kaygıdan uzak tutmanız.

Annelerin ise bebeğini başarılı bir şekilde emzirebileceğine inanması gerekir.

Anne sütünün içerdiği yağ miktarı emme süresine bağlı olarak değişir. Öğünün sonunda gelen sütün yağ miktarı daha fazladır ve bebekte doygunluk hissinin oluşmasını sağlar. Böylelikle bebeğinizin ileri yaşlarda damar hastalıklarına ve obezitenin neden olabileceği hastalıklardan korunmasını sağlayabilirsiniz.

Günlük bitki çayları dışında emziren kadınların sıvı ihtiyacı 3-4 litreye kadar çıkmaktadır.

Anne sütünde, inek sütüne kıyasla bebeğin büyümesinde çok önemli bir madde olan linoleik asit miktarı 8 kat fazladır. Bu bilinç ile ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında 2 yaşına kadar ek besinler ile emzirmeye devam edilmelidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları