poyrazoğlu otomotiv etiler

AMERİKAN BAHARI 2

Ufuk GÖKMEN

14-10-2017


Amerikan Baharı başlıklı iki hafta önce yazdıklarımdan sonra ABD merkezli bazı gelişmeler yaşandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 25 Eylül Kuzey Irak referandumunu tanımadığını bildirdi. Halbuki onların Ortadoğu'daki partneri İsrail bu referandumu destekliyordu.

Arkasından Türk vatandaşlarına uygulanan vize kısıtlaması geldi. Keza ABD'nin, özellikle Suriye konusunda Türkiye ile işbirliğine ihtiyacı var.

Görev süresi dolmak üzere olan Büyükelçi, kendi başına krizi körüklüyor.

Bazı okurlarım "Nereden biliyordun?" dediler.

Aslen benim, olacakları bilgiye dayanarak söylemem eşyanın tabiatına aykırı. Sadece emareleri değerlendirip sonuç çıkarma konusunda eğitim aldım.

Aynı başlığı taşıyan yazıda özetle, Trump'ın başkan olup radikal değişiklikler yapma eğilimine ABD derin devletinin tepki verdiğinden bahsetmiştim.

Şimdiden söylemek zor ancak böyle giderse Trump ikinci dört yılı Beyaz Sarayda geçiremez.

Olayları daha iyi anlamak için geçmişe bakmak gerekir;
ABD'nin en başarılı başkanlarından birisi birinci Bush idi.
Onun döneminde soğuk savaş ABD lehine sona ermiş, iki Almanya birleşmiş ve Körfez Savaşında zafer elde edilmişti.

Bunlara rağmen ikinci dört yılda kaybetti. Çünkü o İsrail ile Filistin'i barıştırmak için önemli adımlar atıyordu.

Hatırlarsanız bu barış için en çok çaba sarf eden İzak Rabin suikaste uğradı. Aynı eller iç siyasette baba Bush'u da koltuğundan etti.

Şimdi bu güne gelelim. Seçildiği günden itibaren Arap Baharı projesini hayata geçirmek için çabalayan Obama, bütün ipleri Pentagon'un eline verdi.

Arap Baharı israil aleyhine gelişince olaylar birden tersine döndü. Hilery Clinton Dışişleri Bakanlığından istifa ettirildi. Obama ise siyaseten topal ördek konumuna getirildi.

Trump, İsrail'e yakın politikalar izlemek isterken Rusya'dan da destek almak isteyince sert bir muhalefet ile karşılaştı.

Katar krizinde yaşanan gelgitler de bu nedenle oluyor. İsrail ambargoyu desteklerken Trump görüşmeler yapıp uçak satıyor.

Şimdi önünde iki seçenek var; ya etrafındaki generallerin desteğiyle Pentagon'u kendi çizgisine yani İsrail'e yaklaştıracak ya da siyasi başarısızlıklar onun ikinci dört yılı görmesine engel olacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AMERİKAN BAHARI 2
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları