poyrazoğlu otomotiv etiler

AMERİKAN BAHARI 

Ufuk GÖKMEN

30-09-2017Trump gibi bir şahsın ABD Başkanı olması kendi başına bir inceleme konusu. Zaten bu konuda çok detaylı analiz yazısı ve makale fazlasıyla yayımlandı. Benim değinmek istediğim konu, ABD derin devletinin bu karaktere tepkisi.

Bu köşeyi takip edenler Trump'ın nasıl geldiği ve Obama ile aralarındaki fark hakkında ne düşündüğümü bilirler.

ABD adalet bakanlığı bünyesinde çok farklı ve her biri kendi alanında dünya çapında otorite olan bir güvenlik yapılanması mevcuttur. FBI, DEA, ATF, CDU, SECRET SERVİCE bunlardan bir kaçıdır.

Oğul Bush döneminde bu yapılar fazlasıyla güçlendirildi ve dünya çapında söz sahibi olmaya başladılar.

Aslında bu bir Cumhuriyetçi Parti projediydi ve siyasi olarak rakiplerini bu kolluk birimleri aracılığıyla zayıflatmak istiyorlardı.

Obama, gelince ilk dört yılda bu birimlerin bütçelerini kesti ve savunma bakanlığına bağlı ordu karargahlarını güçlendirip bu birimleri kontrol altına almaya çalıştı.

Bu durum Obama'ya pahalıya patladı. Mikrofon kazaları, Libya büyükelcisinin öldürülmesi onu siyaseten çok zor durumlara soktu.

Nitekim son iki yılında senatoyu ve temsilciler meclisini kaybedip topal ördek olarak hiç bir kanunu çıkaramadan gezindi durdu.

Trump'ın seçimleri sırasında FBI, Clinton hakkında çok fazla olumsuz bilgi servis etti ve Cumhuriyetçilerin işini kolaylaştırdı.

Buraya kadar her şey derin devletin istediği gibiydi lakin Trump generallerden güçlü bir ekip kurdu ve kendi projelerini uygulamaya başladı.

Derin devletin kırmızı çizgilerini zorlamaya başladı. Bunların en başında Rusya ile ilişkiler geliyordu.

ABD kolluk birimleri başka deyişle vesayetçi birimler güvenlik danışmanını alaşağı ettiler. Bir kaç dava dosyası hazırlayarak Trump'ın elini kolunu bağladılar.

Trump hızlı başladığı konularda geri adım attı. Özellikle Ortadoğu'daki işleri Obama döneminde epey yol almış olan Merkez Ordusu Centcom'a bıraktı.

ABD'nin Kuzeyırak'ta İsrail'e rağmen referanduma karşı görünmesi aslında bu karşıt görüşlü yönetimden kaynaklanıyor. Aslen Trump ve Cumhuriyetçiler attığı her adımda İsrail'in yanındadır.

Trump esnek olduğu kadar kararlı bir karakter. Şimdi de ekonomi ve faiz kartlarını oynuyor.

Trump'ın attığı adımların her biri aslında derin devlete karşı bir hamle yani Trump kendi başına bir Amerikan baharı diyebiliriz.

İzleyelim bakalım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AMERİKAN BAHARI 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları