poyrazoğlu otomotiv etiler

AMERİKA ORTADOĞU TURUNDA 

Ufuk GÖKMEN

17-02-2018

Yakın zamanda ABD bakanları ve güvenlik danışmanı ile Türkiye Cumhuriyetindeki mevkidaşları görüşmeler yaptılar.

Ekranlarda konunun uzmanı olan yorumcular iki ülkenin resmi temaslarını anlattılar.

Yorumcular; Amerikalı yetkililerin sadece Kuzey Suriye'deki durumu Türkiye'yle müzakere ettiklerini değerlendiriyorlar.

Doğrusu Amerikalılar Ortadoğu turuna çıkmış, nabız yokluyorlar.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Kuveyt'i kapsayan Ortadoğu ziyareti kapsamında ülkemize geldi.

Tillerson ile yapılan görüşmeden bir koordinasyon mekanizması kurulacağı, mart ayında hayata geçirileceği duyuruldu. Yani Kuzey Suriye sorununun çözümü zamana ve alt kurullara havale edilecek.

Biz alt kurulların etkili olamadığını Irak 'taki örnek nedeniyle zaten biliyoruz.

ABD Savunma Bakanı Mattis, Savunma Bakanı (Nurettin Canikli) ile Brüksel'de NATO toplantısı sırasında görüştü. Mattis'in "PYD ile PKK'yı savaştırmaktan" bahsederek akıllara zarar bir cümle kurduğunu öğrendik.

Başkan yardımcısı yakın zamanda Mısır, Ürdün ve İsrail'i dolaştı Türkiye'ye uğramadı.

Anlaşıldığı gibi ABD'nin daha farklı hedefleri olmalı ki Ortadoğuda dolanıp duruyorlar.

ABD'nin aklında, Irak'ın NATO üyesi yapılması var. Bu sayede Ibadi yönetiminde İran'a yakın hareket eden ülkeyi daha iyi kontrol altına alabilmek istiyorlar.

Bu köşeyi takip edenler bilir; Suriye'nin güneyinde çok daha hızlı patlamaya hazır bir gerilim sürüyor.

İran, Suriye'deki üssünden İHA uçurdu, İsrail onu düşürdü, Suriye'deki Rus savunma sistemi üssü vurmaya gelen İsrail uçağını düşürdü...

Doğu Suriye yani Deyri-Zor bölgesinde ABD, rejim güçlerini vurdu.

Lübnan'da yerleşmiş olan hatta hükümetin ağırlıklı kısmını elinde tutan Hizbullah, ABD/İsrail'in doğrudan hedefinde. İran, bütün gücüyle Hizbullah'ı büyütmeye çalışıyor.

Anlaşılacağı üzere Amerikalılar, bizden bu gerilim konularıyla ilgili destek isteyecekler. Muhtemelen onlar Mısır, Ürdün vb ülkelerden gerekli sözleri alıp geldiler.

Biz de onların güneydeki zaafiyetlerini akılda tutarak Afrin, Membic ve Fırat'ın doğusunda yaptıklarının hata olduğunu en etkili şekilde anlattık.

Sözün özü; Trump'ın ABD'si, İsrail'in korunması için Hizbullah ve Haşdi Şabi ile çatışmaya kararlı. Vekalet savaşlarının tadını aldığı için bunu yapacak bir örgüt arıyor. ABD, PKK'ya İran destekli silahlı gruplarla mücadele etmesi için silah veriyor. Bunu çok yakında göreceksiniz.

PKK önüne atılan her kemiğe kuyruk sallayan bir yönetimi olduğu için kandırdığı gençleri hiç tanımadıkları kişilere öldürtecektir.

Bizim yetkililerimiz ABD'ye Ortadoğudaki huzuru bozmamaları için Türkiye'nin vakur tavrını en etkili şekilde göstermelidir. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AMERİKA ORTADOĞU TURUNDA 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları