etiler poyrazoğlu otomotiv

ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI

Gülistan ÇÖVÜT

09-05-2018

Günümüzde genç-yaşlı çoğumuzun ortak hastalığı… Alışveriş! Nedir bu tüketim ve alışveriş tutkusu? Gün içerisinde dışarıya çıktığımızda hepimiz şahit oluyoruz. Bir alışveriş mağazasından çıkıp diğerine girenler, birbirini ittirip kaktıranlar…Alım gücümüz mü fazla yoksa gereksiz harcama gücümüz mü diye kendime sormuyor değilim.

Alışveriş yapmadan duramaz hale geldik. Peşisıra açılan alışveriş merkezleri bu isteğimizi körüklüyor. Hiç gereği yokken sırf indirimde diye, sırf nasıl olsa taksitle satılıyor diyerek ihtiyaç dışı aldığımız birçok ev eşyası, giyecek, yiyecek vs. oluyor. Bir süre sonra da bakıyoruz ki, dolabımızda hiç giymediğimiz, nasıl beğendiğimize şaştığımız bir sürü giysi, mutfağımızda tüketemeyip, miadını dolduran bir sürü yiyecek.. Yeni modeli çıkan her cep telefonunu, her elektronik aleti alma isteği.. Altı ay önce aldığımız cep telefonunun yeni modeli çıkınca eskisinin gözümüzde demode olması, hiçbir değerinin kalmaması.

Neler oluyor bize? Çoğumuz birer alışveriş bağımlısı mı olduk? İhtiyacınız olmadığı halde alışveriş yapmadan duramıyor, alışveriş merkezleri ve internette alışveriş sitelerinden lüzumlu lüzumsuz alışveriş yapıyor ve kendinizi sorgulamaktan kaçınıyorsanız dikkatli olmalısınız. Evet, belki de biralışveriş bağımlısısınız.

Alışveriş bağımlılığıya da alışveriş çılgınlığıpsikiyatride bir çeşit dürtükontrol bozukluğudur. Alışveriş bağımlılarının çoğu kadınlardır. Başlama yaşı 18-30’dur. Kıyafet, mücevher, ayakkabı ve makyaj malzemeleri en sık alınan maddelerdir. Çoğu kez maddi değeri düşük olanlar tercih edilir. Ekonomik etkisinden ziyade miktar olarak çok alındıkları için sorun çıkarırlar. Bir çok kişi için alışveriş çılgınlığı depresyon dönemlerinde artar. Son yıllarda alışveriş tutkusu da depresyon kriterleri arasında sayılmaktadır. Bazı hastaları depresif dönemlerde sadece alışveriş rahatlatmaktadır.

Alışveriş davranışının satıcıyla olumlu karşılıklı etkileşime girmek ve özgüveni artırıcı etkisi vardır. Bunları en aza indirmek için:

 • İhtiyaç listesiz alışverişe çıkmayın.
 • Liste harici bir şey almamaya dikkat edin.
 • Bütçenizi planlayın, bütçeniz dışına çıkmayın.
 • Özellikle ödeme sırasında son dakikada gözünüze çarpan şeyleri dikkate almayın.
 • Sırf indirimde diye gereksiz şeyler almayın. O gün kendinizi tutabilirseniz, muhtemelen ikinci gün bu isteği duymayacaksınız.
 • Kredi kartlarınızın sayısını minimuma indirin. Mümkünse alışverişe kredi kartsız çıkın.
 • Aç karnına market alışverişine çıkmayın.
 • Mail ya da cep telefonu mesajlarıyla gelen indirim, alışveriş fırsatı gibi haberleri okumadan yok edin.
 • Alışveriş için kendinize akılcı, mantıklı sebepler bulmaya çalışmayın.
 • Her alışverişinizde ‘’buna ihtiyacım var mı, aldığımda nereye koyacağım, beklersem bir şey kaybeder miyim, neden buradayım, kendimi nasıl hissediyorum?’’ sorularını sorun ve bunu alışkanlık haline getirin.
 • Alışveriş yaptıktan sonra ‘’alışveriş planım dahilinde miydi, aldığım şey ihtiyacım mıydı, bu alışveriş kimi etkileyecek, bu alışveriş geleceğimi nasıl etkileyecek, alışveriş öncesinde ve sonrasında ne hissettim?’’ gibi soruları kendinize sorun.

Tüm bunların yanında açken, yorgunken, sinirli, stresli ve mutsuzken alışverişe çıkmamak, alışveriş çılgınlığından koruyacak en basit tedbirlerdir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları